Η περαιτέρω ανάπτυξη των διμερών ελληνοτουρκικών σχέσεων, κυρίως στον οικονομικό τομέα, θα βρεθεί στο επίκεντρο του 4ου Ανωτάτου Συμβουλίου Συνεργασίας των δύο χωρών, που θα πραγματοποιηθεί σήμερα στη Σμύρνη.
Στην ατζέντα υπάρχει επίσης το θέμα της ακτοπλοϊκής σύνδεσης Θεσσαλονίκης-Σμύρνης, καθώς και της σιδηροδρομικής σύνδεσης Θεσσαλονίκης-Κωνσταντινούπολης.
Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί το Ελληνοτουρκικό Επιχειρηματικό Φόρουμ στο οποίο θα συμμετάσχουν 36 ελληνικές επιχειρήσεις και φορείς, κυρίως από τους κλάδους του τουρισμού, των ακινήτων, των τροφίμων, των ποτών, των κατασκευών, των δομικών υλικών, των μεταφορών και των logistics.
Τον πρωθυπουργό συνοδεύουν δέκα υπουργοί με προεξάρχοντες τους υπουργούς Εξωτερικών Ν. Κοτζιά, Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού Γ. Σταθάκη, Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής Θ. Δρίτσα.