Να βάλει τους Έλληνες της διασποράς στο επίκεντρο, αλλά και να «εκμεταλλευτεί» τους επιστήμονες που διαπρέπουν στο εξωτερικό, επιχειρεί η κυβέρνηση. Αυτό τουλάχιστον είπε ο Γιάννης Αμανατίδης ενώπιον 300 Ελλήνων και ακαδημαϊκών που ζουν και δραστηριοποιούνται στη Μεγάλη Βρετανία.
Ο υφυπουργός Εξωτερικών ήταν ο κεντρικός καλεσμένος στην εναρκτήρια εκδήλωση ίδρυσης του Συνδέσμου Ελλήνων Ακαδημαϊκών.
«Επιδιώκουμε την ουσιαστική δικτύωση των Ελλήνων της διασποράς με τη μητέρα πατρίδα, αλλά και τη διατήρηση της επαφής της νέας γενιάς μεταναστών, της λεγόμενης “νέας διασποράς”, με το κέντρο», σημείωσε, και διευκρίνισε ότι βασικός άξονας της πολιτικής της κυβέρνησης είναι η διαμόρφωση του κατάλληλου θεσμικού πλαισίου δραστηριοποίησης σε όλους τους τομείς.
Ο Γιάννης Αμανατίδης αναφέρθηκε και στον επαναπροσδιορισμό των σχέσεων της ελληνικής πολιτείας και των ομογενειακών οργανώσεων του εξωτερικού.
Υπογράμμισε δε ότι η ενίσχυση και η προβολή της δράσης των κορυφαίων επιστημόνων ελληνικής καταγωγής είναι επιβεβλημένη για τη μεγέθυνση της ελληνικής εμβέλειας. «Η ομογένεια μπορεί, με τη βοήθεια των ελληνικών εμπορικών επιμελητηρίων και των συλλόγων επιστημόνων, να εντάξει τους χιλιάδες οικονομικούς επιχειρηματίες και παράγοντες ελληνικής καταγωγής σε επιχειρηματικά δίκτυα στον τομέα του τουρισμού», ανέφερε.
Στη συνέχεια, εξήγησε ότι αυτή η διασύνδεση μπορεί να βοηθήσει σε άλλους τομείς επιχειρηματικότητας, τόσο για τη βελτίωση της εικόνας της χώρας στο εξωτερικό όσο και για την επέκταση της ελληνικής επιχειρηματικής δράσης στις διεθνείς αγορές, αλλά και στις επενδύσεις των ομογενών στην Ελλάδα.
Ο υφυπουργός Εξωτερικών κλείνοντας την ομιλία του αναφέρθηκε στο σημαντικό ρόλο διάδοσης της ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού, καθώς και στην ελληνορθόδοξη πίστη η οποία «αποτελεί συνεκτικό δεσμό των Ελλήνων που ξεπερνά τα σύνορα της χώρας μας».