Το Συμβούλιο των Αρχηγών Γενικών Επιτελείων (ΣΑΓΕ) έκρινε τους αντιστράτηγους, αντιναυάρχους, αντιπτεράρχους, υποναυάρχους και υποπτεράρχους στη λογική μη διατάραξης του κλίματος στην ηγεσία του στρατεύματος, σε μία περίοδο που η χώρα έχει πολλά ανοιχτά ζητήματα.
Με δεδομένο λοιπόν ότι και οι τέσσερις αρχηγοί των Γενικών Επιτελείων παρέμειναν στις θέσεις τους, σήμερα συνεδρίασε το ΣΑΓΕ και αποφάσισε για πρώτη φορά τα τελευταία πολλά χρόνια να διατηρήσει τους οκτώ από τους εννέα αντιστράτηγους.
«Διατηρητέοι» κρίθηκαν λοιπόν οι αντιστράτηγοι Ιωάννης Ηλιόπουλος, Ηλίας Λεοντάρης, Αλέξανδρος Οικονόμου, Νικόλαος Ζαχαριάδης, Ανδρέας Ηλιόπουλος, Δημήτριος Θωμαϊδης, Ιωσήφ Μαυράκης και Δημήτριος Μπαλαφούρης. Ο μόνος που αποστρατεύτηκε ήταν ο αντιστράτηγος Νικόλαος Δεβετζής.
Ο Αντιναύαρχος Κωνσταντίνος Καραγεώργης (φωτ.: hellenicnavy.gr)
Στο Πολεμικό Ναυτικό το ΣΑΓΕ αποφάσισε να κρίνει «διατηρητέους» τους αντιναυάρχους Κωνσταντίνο Καραγεώργη και Νικόλαο Τσούνη και τους υποναυάρχους Δημοσθένη Χέλμη, Ιωάννη Παυλόπουλο, Βασίλειο Θεολογίτη, Αθανάσιο Νασόπουλο, Αλέξανδρο Διακόπουλο, Ιωάννη Κορακάκη, Μιχαήλ Καούτσκη, Κωνσταντίνο Μανωλιουδάκη, Χαράλαμπο Παπαδόπουλο και Κωνσταντίνο Παϊβανά. Κρίθηκαν «ευδοκίμως τη σταδιοδρομία τους» ο αντιναύαρχος Γεώργιος Χριστόπουλος και ο υποναύαρχος Γεώργιος Λεβέντης.
Τέλος, στην Πολεμική Αεροπορία παραμένουν οι αντιπτέραρχοι Χρήστος Χριστοδούλου, και Γεώργιος Παρασχόπουλος και οι υποπτέραρχοι Ιωάννης Μανωλάκος, Συμεών Αστρεινίδης, Αντώνιος Αθανασίου, Νικόλαος-Δημήτριος Χριστόπουλος, Γεώργιος Μπλιούμης, Ευάγγελος Μάντζιαρης, Χριστόφορος Σμυρλής, Γεώργιος Αλεξανδρής, Κωνσταντίνος Φουσταλιεράκης και Γεώργιος Τολούμης. Αποστρατεύτηκε ο αντιπτέραρχος Γεώργιος Βορρόπουλος και οι υποπτέραρχοι Αριστείδης Κορέας, Κωνσταντίνος Στάμος, Δημήτριος Καλαντζής και Παντελής Σαπαντζόγλου. Στο Στρατιωτικό Σώμα «διατηρητέος» κρίθηκε ο υποστράτηγος Ζαχαρίας Σπαθόπουλος.