Διήμερη επίσκεψη πραγματοποιεί από σήμερα ο Προκόπης Παυλόπουλος στη Γερμανία όπου θα συναντηθεί μεταξύ άλλων με τον ομοσπονδιακό πρόεδρο της Γερμανίας Γιοάχιμ Γκάουκ και την καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ.
Το πρόγραμμα του Προέδρου της Δημοκρατίας προβλέπει να αφιχθεί στο προεδρικό ανάκτορο «Μπελβί» λίγο μετά το μεσημέρι (τοπική ώρα), όπου θα γίνει δεκτός με στρατιωτικές τιμές, ενώ το απόγευμα θα μεταβεί στην Καγκελαρία.
Σήμερα και την Τρίτη θα έχει συναντήσεις με τον πρόεδρο του Ομοσπονδιακού Κοινοβουλίου Νόρμπερτ Λάμερτ, τον μητροπολίτη Γερμανίας Αυγουστίνο, το Διοικητικό Συμβούλιο του Γερμανοελληνικού Επιχειρηματικού Συνδέσμου, εκπροσώπους ομογενειακών οργανώσεων, τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας Γερμανικών Συνδικάτων (DGB) Ράινερ Χόφμαν και με τον καθηγητή Βασίλειο Φθενάκη, διακεκριμένο επιστήμονα στους τομείς της εκπαίδευσης, της οικογένειας και της ανάπτυξης των παιδιών.
Την Τρίτη το μεσημέρι ο Προκόπης Παυλόπουλος θα μεταβεί στη Φραγκφούρτη, όπου θα συναντηθεί με τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Μάριο Ντράγκι.
«Θέλω οι σχέσεις των δύο χωρών να επιστρέψουν εκεί όπου βρίσκονταν πριν από την κρίση» είπε ο ΠτΔ σε συνέντευξή του σήμερα στη Süddeutsche Zeitung και προσθέτει ότι με την επίσκεψή του στο Βερολίνο θέλει να δείξει ότι «υπάρχει Ευρώπη, και αυτή η Ευρώπη έχει πολύ μέλλον».
Στη διάρκεια των συναντήσεών του με την πολιτειακή και πολιτική ηγεσία της Γερμανίας, ο Έλληνας Πρόεδρος αναμένεται να θέσει τα θέματα της προσφυγικής κρίσης και της κρίσης χρέους.