Ο αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (ΕΚ) και Ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Παπαδημούλης έστειλε σήμερα στον πρόεδρο του ΕΚ Μάρτιν Σουλτς επιστολή με την οποία τονίζει την αντίθεσή του, καθώς και όλης της Ευρωομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, στην προκλητική πρωτοβουλία της Κροάτισσας Ευρωβουλευτού του ΕΛΚ Μαριάνα Πέτιρ, η οποία επιδιώκει τη δημιουργία ομάδας φιλίας στο ΕΚ με το όνομα «Φίλοι της Μακεδονίας».
Ο Δ. Παπαδημούλης υπογραμμίζει την επίσημη ονομασία της πΓΔΜ και τις σχετικές αποφάσεις του ΟΗΕ. «… θα ήθελα να τονίσω ότι ο τίτλος της άτυπης ομάδας όχι μόνο δεν έχει καμία νομική βάση, αλλά αμφισβητεί και τις αποφάσεις της ΕΕ και του ΟΗΕ.
»Ως εκ τούτου, η χρήση του θεσμικού ρόλου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των εγκαταστάσεών του από την άτυπη ομάδα θα πρέπει να αποτραπεί προκειμένου να αποφευχθούν παρεξηγήσεις», αναφέρει μεταξύ άλλων στην επιστολή.