Με χατ τρικ του Βέλλιου ο Ηρακλής νίκησε 3-0 την Καλλονή στο τελευταίο χρονικά σημερινό ματς, που έγινε στο Καυτανζόλειο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.
Ο φορ του Γηραιού άνοιξε το σκορ στο 15’ ενώ στο 44’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα (χέρι του Κρολ μέσα στη μεγάλη περιοχή). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 70’, με ωραίο αριστερό σουτ.
Έτσι, ο Ηρακλής έφτασε στους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 8η θέση μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα, που νωρίτερα επικράτησε της Βέροιας στους Ζωσιμάδες με 2-0 (Μανιάς 10’, Τζιμόπουλος 84’).
Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε το 2016 για τον Αστέρα, καθώς διέσυρε 4-0 τον Πανθρακικό στην Τρίπολη, με πρωταγωνιστή τον Γιάννου που πέτυχε δύο γκολ (41’, 74’), ενώ από ένα σημείωσαν οι Ιγκλέσιας (63’) και Φούντας (77’).