Με χιόνια, τσουχτερό κρύο και συννεφιά θα υποδεχτούν την Πρωτοχρονιά οι κάτοικοι της Βόρειας Ελλάδας όπου πολλές περιοχές «ντύθηκαν» στα λευκά , ενώ ακόμα και στις πεδινές περιοχές σημειώνονται σποραδικές χιονοπτώσεις και η θερμοκρασία έπεσε αρκετούς βαθμούς κάτω από το μηδέν. Παρόμοια είναι η κατάσταση και σε περιοχές της Αττικής που βρίσκονται κοντά στην Πάρνηθα, όπου τα αυτοκίνητα κινούνται μόνο με αντιολισθητικές αλυσίδες, στη λεωφόρο Πάρνηθας, από το τελεφερίκ και πάνω.
Στο ορεινό Παρανέστι Δράμας το πρωί καταγράφηκε η χαμηλότερη θερμοκρασία για το φετινό χειμώνα (-10 βαθμοί Κελσίου), ενώ στην Κοζάνη το θερμόμετρο έδειχνε -4 βαθμούς Κελσίου· -2 βαθμούς Κελσίου είχε ο Πολύγυρος Χαλκιδικής και οι Σέρρες. Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 2 βαθμούς, κατά διαστήματα πέφτουν νιφάδες χιονιού και επικρατεί συννεφιά.
Με αντιολισθητικές αλυσίδες κινούνται τα οχήματα σε πολλές περιοχές της χώρας
Στο Ασβεστοχώρι, στο Φίλυρο, τον Χορτιάτη και σε άλλες ορεινές περιμετρικά από το πολεοδομικό συγκρότημα οι χιονοπτώσεις στη διάρκεια της νύχτας ήταν εντονότερες και σε πολλά σημεία το έστρωσε, χωρίς όμως να προκληθούν ιδιαίτερα προβλήματα στις συγκοινωνίες.
Βαρυχειμωνιά επικρατεί και στην Ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη, όπου τα καιρικά φαινόμενα είναι εντονότερα, σε σχέση με την υπόλοιπη Βόρεια Ελλάδα, ενώ εξαιτίας των ισχυρών βόρειων ανέμων που πνέουν στο Βόρειο Αιγαίο δεν εκτελούνται τα δρομολόγια των πλοίων από Καβάλα προς και από τη Θάσο.
Όπως ανακοίνωσε η Τροχαία, εξαιτίας του χιονιού η κυκλοφορία των οχημάτων διεξάγεται με αλυσίδες στους ορεινούς επαρχιακούς δρόμους των νομών Ημαθίας, Πιερίας, Χαλκιδικής, Κιλκίς και Δράμας. Αντίθετα, στην Εγνατία, στους κάθετους άξονές της και στην εθνική οδό Θεσσαλονίκης – Αθηνών τα οχήματα κινούνται χωρίς αλυσίδες.
Η Τροχαία συνιστά στους οδηγούς να είναι προσεκτικοί ιδιαίτερα τις νυχτερινές ώρες, εξαιτίας του παγετού.
Οι πίστες των χιονοδρομικών κέντρων στη Βόρεια Ελλάδα καλύφθηκαν από χθες με πυκνό χιόνι, γεγονός που χαροποιεί ιδιαίτερα τους λάτρεις των χειμερινών σπορ αλλά και τους ιδιοκτήτες καταλυμάτων, καθώς η πληρότητα για το τριήμερο της Πρωτοχρονιάς αναμένεται υψηλή.
Στα λευκά το Πήλιο
Στα λευκά, όμως, έχει ντυθεί και το Πήλιο. Πυκνό χιόνι πέφτει από χθες το μεσημέρι σε Χάνια (το ύψος του χιονιού είχε φθάσει τα 20 εκ.), Πορταριά, Μακρυνίτσα, Ζαγορά, Μηλιές, Βυζίτσα και Δράκεια.
Γέμισε το Πήλιο από εκδρομείς
Οι δρόμοι είναι ανοιχτοί σε όλο το οδικό δίκτυο του Πηλίου, αφού η περιφερειακή ενότητα Μαγνησίας έχει κινητοποιήσει όλον τον μηχανισμό της, για να διευκολύνει κατοίκους και επισκέπτες που έχουν κατακλύσει την περιοχή. Προληπτικά για τους οδηγούς που κινούνται προς Πήλιο, είναι απαραίτητες οι αντιολισθητικές αλυσίδες, που πρέπει να τοποθετούν στα λάστιχα οι οδηγοί όταν συναντούν το χιόνι.
Ανάλογο το τοπίο στη Στερεά Ελλάδα
Τα έντονα καιρικά φαινόμενα στη Στερεά Ελλάδα ξεκίνησαν με αραιή χιονόπτωση στην περιοχή του Δομοκού αλλά και στα ορεινά της Δυτικής Φθιώτιδας. Από χθες τα εκχιονιστικά της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας έχουν αρχίσει και ρίχνουν αλάτι προληπτικά στο επαρχιακό οδικό δίκτυο χωρίς να έχουν εντοπιστεί κάποια προβλήματα ενώ σε ό,τι αφορά την εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας δεκάδες εκχιονιστικά μηχανήματα βρίσκονται σε κομβικά σημεία και αναμένουν να παρέμβουν όταν κριθεί αναγκαίο.
Εικόνα από το Βελούχι