Ακριτικά νησιά επισκέφθηκε ο Πάνος Καμμένος και αντάλλαξε ευχές και δώρα με το προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων ενόψει των εορτών των Χριστουγέννων.
O υπουργός Εθνικής Άμυνας που συνοδεύονταν από τον αρχηγό ΓΕΣ αντιστράτηγο Βασίλη Τελλίδη, τόνισε το σημαντικό ρόλο που επιτελούν οι Ένοπλές Δυνάμεις διαφυλάσσοντας την εθνική κυριαρχία και την εδαφική ακεραιότητα της Ελλάδας.
Ο Π. Καμμένος επισκέφθηκε στρατιωτικά φυλάκια και σχολεία στο Καστελλόριζο, τη Στρογγύλη, τη Ρω, την Ψέριμο, τις Οινούσσες, τον Άη Στράτη και τη Λήμνο προσφέροντας δώρα σε προσωπικό και μαθητές.
Στη Λήμνο τον υποδέχθηκαν ο αρχηγός ΓΕΕΘΑ ναύαρχος Ευάγγελος Αποστολάκης και ο αρχηγός ΓΕΑ αντιπτέραρχος Χρήστος Βαΐτσης, ο οποίος στη συνέχεια μετέβη στη Σκύρο για να ανταλλάξει ευχές με το προσωπικό της Πολεμικής Αεροπορίας.
Η επίσκεψη του υπουργού έγινε σε μία περίοδο που τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου εξακολουθούν να βρίσκονται αντιμέτωπα με τεράστια κύματα μεταναστών.