Εποικοδομητική χαρακτηρίζει η ΑΕΚ τη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, με αντικείμενο συζήτησης το νέο γήπεδο της Ένωσης, την «Αγιά-Σοφιά».
Στη σύσκεψη έδωσε το παρών και ο δήμος Φιλαδέλφειας, απ’ όπου –σύμφωνα με όσα διέρρευσαν– δεν φάνηκε διάθεση να καθυστερήσει κι άλλο το έργο. Συζητήθηκαν διάφορα τεχνικά θέματα που είχε θέσει το δημοτικό συμβούλιο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνος σχετικά με τη Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, που έχει καταθέσει η ΑΕΚ.
Η συζήτηση διεξήχθη σε κλίμα κατανόησης, όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση της κιτρινόμαυρης ΠΑΕ, ενώ με την ολοκλήρωση της τρίωρης εποικοδομητικής συζήτησης ακολούθησε η διαδικασία για τη μελέτη σε θεσμικό επίπεδο μέσα σε συναινετικό κλίμα.
Την προσεχή Τρίτη 8 Δεκεμβρίου θα πραγματοποιηθεί και νέα συνάντηση προκειμένου να παραδώσει η πλευρά της ΑΕΚ όλα όσα ζητήθηκαν από την πλευρά του δήμου.