Με τον καλύτερο τρόπο τελείωσε η αγωνιστική σεζόν για τη Νικόλ Κυριακοπούλου η οποία ανανεώνει το ραντεβού της με τον κλειστό στίβο το 2016. Η πρωταθλήτρια στο άλμα επί κοντώ, μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Πεκίνο, έκανε δικό της ένα διαμάντι στον τελικό του Diamond League στη Ζυρίχη, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά Έλληνας αθλητής στα έξι χρόνια του κορυφαίου αθλητικού γεγονότος, μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Με άλμα στα 4,77 μ. άφησε στη δεύτερη θέση τη μεγάλη αντίπαλό της, τη Βραζιλιάνα Φαμπιάνα Μούρερ. Στην τρίτη θέση η επίσης παγκόσμια πρωταθλήτρια από την Κίνα Γιαρισλέι Σίλβα. Μούρερ και Σίλβα είχαν την ίδια επίδοση με 4,72 μ. ενώ η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε την πέμπτη θέση με 4,57μ.
Το έπαθλο για κάθε έναν από τους 16 νικητές στο κορυφαίο μίτινγκ στίβου είναι 40.000 δολάρια και ένα διαμάντι. Ο επόμενος τελικός του Diamond League θα πραγματοποιηθεί στις 11 Σεπτεμβρίου στις Βρυξέλλες με τη συμμετοχή και του Κώστα Φιλιππίδη.