Ελεύθερη αφέθηκε το μεσημέρι, με εντολή της εισαγγελέως Ποινικής Δίωξης, η 22χρονη που τραυμάτισε χθες το απόγευμα με μαχαίρι τρεις συμμαθήτριές της, σε αίθουσα διδασκαλίας στην τεχνική σχολή του ΟΑΕΔ στου Ρέντη. Όπως προκύπτει από την κατάθεσή της, φέρεται να είναι θύμα bullying.
Η υπόθεση εκδικάστηκε στο αυτόφωρο και ορίστηκε δικάσιμος για τις 8 Ιουνίου στο Μονομελές Πρωτοδικείο Πειραιά. Η κοπέλα συνοδεία αστυνομικών θα παραπεμφθεί σε ψυχολόγο και ψυχίατρο για να διαγνωστεί αν είναι κλονισμένη η ψυχική της υγεία. Εξερχόμενη η 22χρονη από το δικαστικό μέγαρο ήταν φανερά ταραγμένη και δεν μίλησε στους δημοσιογράφους.
Η δικηγόρος της Γιάννα Παναγοπούλου υποστήριξε ότι έχει πέσει θύμα bullying – κάτι που ισχυρίστηκε και η ίδια στην κατάθεσή της. Η συνήγορος πρόσθεσε επίσης ότι στις ιδιόχειρες σημειώσεις της 22χρονης που βρέθηκαν μέσα στην τσάντα της, στο σημείο όπου έγινε το αιματηρό περιστατικό, έγραφε: «Δεν θέλω να τους σκοτώσω – Δεν θέλω να τους τραυματίσω – Θέλω απλώς να τους σταματήσω».
Τόνισε επιπλέον πως το κορίτσι ισχυρίστηκε στην κατάθεσή της ότι οι συμμαθήτριές της την κορόιδευαν για την εξωτερική της εμφάνιση και ακόμα πως επανειλημμένως είχε εκφράσει και γνωστοποιήσει την κατάσταση την οποία περνούσε στον διευθυντή της σχολής. «Είδατε, είναι μια κοπέλα μικρής σωματικής διάπλασης· δεν είναι πρόσφορη να τελέσει τέτοια ποινικά αδικήματα για τα οποία κατηγορείται» συμπλήρωσε η δικηγόρος.