Παρά τις χαμηλές θερμοκρασίες, χιλιάδες πολίτες στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη και σε πολλές μεγάλες πόλεις της Ελλάδας συγκεντρώθηκαν στέλνοντας μήνυμα στους υπουργούς Οικονομικών που συνεδριάζουν στις Βρυξέλλες.
Με κεντρικά συνθήματα «ανάσα αξιοπρέπειας», «δεν υποκύπτουμε, δεν εκβιαζόμαστε» και αίτημα την απαλλαγή από τα μνημόνια και τη λιτότητα, οι διαδηλωτές πλημμύρισαν τους κεντρικούς δρόμους. Πολλοί κρατούσαν σημαίες της Ελλάδας, κάποιοι σημαίες κρατών της Ευρωπαϊκής Ένωσης ενώ δεν έλειψαν και τα πλακάτ.
Το δικό τους μήνυμα έστειλαν προς τους συγκεντρωμένους τόσο ο πρωθυπουργός (μέσω twitter και Facebook) όσο και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος. «Το τσουχτερό κρύο και το χιόνι δεν στάθηκαν εμπόδιο στο να γεννηθεί ένα νέο “κίνημα πλατειών” προκειμένου να συμπαρασταθεί στην προσπάθεια της ελληνικής κυβέρνησης ενάντια στην φτώχεια και την ανεργία», ανέφερε ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης.
Αντίστοιχες συγκεντρώσεις –που διοργανώθηκαν μέσω διαδικτύου– υπήρξαν και σε αρκετές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες.