H Ένωση Ποντίων Πειραιά, Κερατσινίου, Δραπετσώνας σας προσκαλεί στις καθιερωμένες εκδηλώσεις στην μνήμη του Τραπεζούντου δημοσιογράφου της εφημεριδας “Εποχή” Νίκου Καπετανίδη. Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013 και ώρα 18:30 Πλ. Ν. Καπετανίδη έναντι του Συλλόγου – Αίθουσα εκδηλώσεων της Ένωσης.
Κορυφαία στιγμή του δραματικού επίλογου της γενοκτονίας των 353.000 Ελλήνων του Πόντου, τα δικαστήρια “παρωδία”, της Αμάσειας, όπου αφανίστηκε η ποντιακή ηγεσία. Ιερείς, πρόκριτοι, βουλευτές, έμποροι, δημοσιογράφοι, καθηγητές, δάσκαλοι, γιατροί, ακόμα και μαθητές Γυμνασίου όπως: Ανανιάδης, Κιριμλόγλου, Αφοί Παυλίδη και άλλοι. Μεταξύ αυτών και ο ήρωας δημοσιογράφος Νίκος Καπετανίδης.Ολοι απαγχονίστηκαν τον Σεπτέμβριο του 1921 στην πλατεία της Αμάσειας.
Δείτε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο τέλος του άρθρου.
Μετά τιμής
Δαμιανός Ποιμενίδης
Πρόεδρος
Χριστίνα Χαφουσίδου
Γεν. Γραμματέας
Ένωση Ποντίων Πειραιά, Κερατσινίου, Δραπετσώνας
Δείτε τα στοιχεία του Συλλόγου