Πανελλήνιο σοκ προκαλεί η φωτογραφία μικρού μαθητή στην Κρήτη που είχε σαν αποτέλεσμα την παρέμβαση του πρόεδρου του συλλόγου των δασκάλων του Νομού Ηρακλείου στο δημοτικό συμβούλιο της πόλης. Η φωτογραφία στο τέλος του κειμένου.
Το παιδί πήρε από τα σκουπίδια μία πεταμένη τυρόπιτα για να τη φάει.
Η εκπαιδευτική κοινότητα κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, καθώς το φαινόμενο παίρνει ανεξέλεγκτες διαστάσεις και η ανάγκη να δημιουργηθεί ένας θεσμός που θα προσφέρει γεύματα, εν είδει συσσιτίου, σε σχολικές μονάδες μοιάζει επιτακτική
«Οι γονείς εξομολογούνται σε εκπαιδευτικούς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν ακόμη και για να προσφέρουν ένα πιάτο φαγητό στα παιδιά τους» δηλώνει χαρακτηριστικά ο κ. Κώστας Πλουμής στο prismanews.gr και συμπληρώνει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι οικογένειες δεν επιθυμούν τη δημοσιοποίηση του προβλήματός τους.
Δείτε τη φωτογραφία στο τέλος του κειμένου…