Έφοδο στο ΤΕΙ Μεσολογγίου έκανε χθες η Αστυνομική Διεύθυνση Αιτωλίας, στην Βάλβειο βιβλιοθήκη που τελούσε υπό κατάληψη στο Μεσολόγγι.
Ειδικότερα πρόκειται για το κτήριο της Βαλβείου Βιβλιοθήκης, το όποιο βρίσκεται στην συμβολή των οδών Χρυσόγελου και Πεταλούδη στην Ιερά Πόλη του Μεσολογγίου.
Για την επιχείρηση είχε ενημερωθεί η Εισαγγελία Πλημμελειοδικών Μεσολογγίου, ενώ όλες οι αστυνομικές ενέργειες πραγματοποιήθηκαν παρουσία τόσο δικαστικού λειτουργού, όσο και εκπρόσωπου του Τ.Ε.Ι Πατρών, στο οποίο ανήκει το υπό κατάληψη κτίριο.
Μέσα στον υπό κατάληψη χώρο βρέθηκαν, μεταξύ άλλων, τρία πανό, έξι κοντάρια με σημαίες, μια αντιασφυξιογόνο μάσκα, μια πτυσσόμενη αστυνομική ράβδο, τρεις ράβδους ενωμένες με αλυσίδες, ένα σκεπάρνι, διάφορες χειρόγραφες σημειώσεις, ένα βαρέλι με πετρέλαιο, ένα μαχαίρι και πολλά άδεια μπουκάλια.
Το προανακριτικό έργο και οι έρευνες ενεργήθηκαν από το Τμήμα Ασφάλειας Μεσολογγίου.