Πόντια γιαγιά που είχε φύγει από την Ρωσία και κατοικούσε στην Πάφο της Κύπρου, είχε προβλέψει το κούρεμα των καταθέσεων.
Εδώ και ένα μήνα η συνταξιούχος Πόντια γιαγιά, πήγαινε κάθε Παρασκευή στο υποκατάστημα της Ελληνικής Τράπεζας στην Πάφο και έκανε ανάληψη των 10.000 ευρώ που είχε στο λογαριασμό της και τα κατέθετε ξανά τη Δευτέρα.
Το προσωπικό του υποκαταστήματος, πριν από δύο βδομάδες, δεν άντεξε και την ρώτησε γιατί το κάνει αυτό.
Η απάντηση της τότε, που προκάλεσε σε όλους γέλιο, στα όρια της κοροϊδίας, ήταν:
«Ο γιος μου είναι οικονομολόγος στη Ρωσία και μου είπε πως αν γίνει κάτι με τις τράπεζες θα γίνει το Σαββατοκύριακο. Έτσι μου είπε κάθε Παρασκευή να παίρνω τα χρήματά μου σπίτι».
Όλοι αυτοί που κορόιδεψαν τη γιαγιά τώρα είναι χωρίς δουλειά, η γιαγιά όμως έχει τα χρήματα στο σπίτι της.
Το σημαντικό της υπόθεσης είναι ότι στη Ρωσία, ήξεραν τι θα συμβεί και μάλιστα ήταν σχεδιασμένο να ανακοινωθεί μέσα στο Σαββατοκύριακο με τις τράπεζες κλειστές και τα… χέρια των καταθετών δεμένα.