Πραγματοποιήθηκε χθες στην Λάρισα σιωπηρή διαμαρτυρία στη μνήμη των δυο φοιτητών, που έχασαν τόσο άδικα την ζωή τους, συμμετείχαν εκατοντάδες πολίτες οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των Ενεργών Πολιτών της πόλης.
Πρόσωπα σκυφτά, θλιμμένα. Μάτια βουρκωμένα, χείλη σιωπηλά. Αυτή ήταν η εικόνα των ανθρώπων που βρέθηκαν χθες το απόγευμα στη Κεντρική πλατεία της Λάρισας για να τιμήσουν τη μνήμη των αδικοχαμένων φοιτητών. Μικροί και μεγάλοι που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των Ενεργών Πολιτών βρέθηκαν στη πλατεία για να ανάψουν ένα κεράκι. Μέσα σε λίγα λεπτά της ώρας το πλακόστρωτο της πλατείας «ντύθηκε» με εκατοντάδες φλόγες. Μπροστά ακριβώς από την εξέδρα ένα πελώριο «Γιατί;» γραμμένο με τη φωτιά των κεριών.
Οι πολίτες, στάθηκαν επί ώρα σιωπηλοί στην Κεντρική Πλατεία, κρατώντας αναμμένα κεριά υπό τους ήχους διακριτικής μουσικής που έπαιζε νεανικό συγκρότημα, αποχαιρετώντας έτσι τους δύο άτυχους νέους και στέλνοντας μήνυμα διαμαρτυρίας προς την Πολιτεία.