Έφθασε στο υπουργείο παιδείας, ο μαραθωνοδρόμος που ξεκίνησε από τη Ναύπακτο και ήρθε τρέχοντας στην Αθήνα.
“Δεν θα αποχωρήσουμε από την Αθήνα αν δεν πάρουμε το ΝΑΙ για την παραμονή του τμήματος στην πόλη μας”. Αυτά δήλωσε ο ερασιτέχνης μαραθωνοδρόμος Δημήτρης Καραχάλιας λίγο πριν τρέξει την απόσταση Ναύπακτος-Αθήνα προκειμένου να επιδώσει με τα ίδια του τα χέρια το ομόφωνο ψήφισμα του δήμου Ναυπακτίας αλλά και την απαίτηση όλης της Ναυπακτιακής κοινωνίας για την παραμονή του ΤΕΣΥΔ στην πόλη.
H παρουσία του κόσμου στο χώρο του λιμανιού ήταν συγκινητική, ενώ πρόσφερε το ζεστό του χειροκρότημα στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του.
Αυτή την ώρα ο Δημήτρης Καραχάλιας βρίσκεται έξω από το υπ. Παιδείας μαζί με τον Δήμαρχο Ναυπάκτου και το Σύλλογο Σπουδαστών ΤΕΙ Ναυπάκτου, αναμένοντας να παραδώσει το αίτημα.