Το 8ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Ποντιακών Χορών το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012 στο ΟΑΚΑ, ανήκει πια στο παρελθόν. Ένας ακλόνητος θεσμός, που όπως ανέφερε και ο πρόεδρος της Π.Ο.Ε. κ. Παρχαρίδης στον λόγο του, έχει την δύναμη να ενώνει όλους τους φίλους του Πόντου από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Στο βιντεάκι που ακολουθεί θα παρακολουθήσουμε τον λόγο του κ. Βαρυθυμιάδη Γιώργου, Προέδρου Συνδέσμου Ποντιακών Σωματείων Νότιας Ελλάδας & Νήσων και την αναφορά στους χορηγούς του Φεστιβάλ. Στη συνέχεια θα δούμε τον χαιρετισμό του μεγάλου σκηνοθέτη κ. Γαβρά Κώστα από το Παρίσι, όπου ανειλημμένες επαγγελματικές υποχρεώσεις κατά στην προετοιμασία της νέας ταινίας “Le Capital” τον κράτησαν μακριά από μια τόσο υπέροχη βραδιά, καθώς και την παρουσίαση του Ιεροκλή Μιχαηλίδη και της Πόπης Τσαπανίδου.
Στη συνεχεια τη σκυτάλη παίρνει ο γενικός γραμματέας της Ομοσπονδίας κ. Γιώργος Γεωργιάδης με την παρουσίαση των χορών από την περιοχή του Κάρς, τους οποίους χόρεψαν τα Σωματεία Δυτικής Μακεδονίας και Ηπείρου. Τέλος απολαύστε τον μοναδικό Χρήστο Κεμανετζίδη μαζί με τους υπόλοιπους μουσικούς, να παίζουν το υπέροχο κομμάτι που τραγούδησε ο Χρύσανθος “Η κορ επήεν σο παρχάρ” σε θαυμάσια εκτέλεση με… πιάνο.
Τα λόγια είναι περιττά…