Από τότε, τα μέλη που πέρασαν όλα αυτά τα χρόνια από τις τάξεις του συνεχίζουν αδιαλείπτως να τιμούν και να παρουσιάζουν την ποντιακή παράδοση όχι μόνο στην Έδεσσα και τη βόρεια Ελλάδα, αλλά σε ολόκληρη την επικράτεια.
Πόντιοι χορευτές στα πρώτα χρόνια του σωματείου (φωτ.: facebook/Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας «Αγ. Θεόδωρος Γαβράς»)
Και υπόσχονται να εξακολουθήσουν με τον ζήλο των πρώτων μελών τον αγώνα τους να παλεύουν για την παγκόσμια αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, όσα χρόνια κι αν χρειαστεί να περάσουν.
Ο λυράρης δεν έλειπε από κανένα γλέντι (φωτ.: facebook/Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας «Αγ. Θεόδωρος Γαβράς») Τα μέλη του σωματείου σε μία από τις δράσεις του στο νοσοκομείο της Έδεσσας (φωτ.: facebook/Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας «Αγ. Θεόδωρος Γαβράς») Διανομή δώρων σε πολίτες (φωτ.: facebook/Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας «Αγ. Θεόδωρος Γαβράς») Στιγμιότυπο από παρέλαση (φωτ.: facebook/Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας «Αγ. Θεόδωρος Γαβράς») Τα τότε νεότερα μέλη του τμήματος, σημερινοί ενήλικες, εκτελούν ποντιακό χορό (φωτ.: facebook/Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας «Αγ. Θεόδωρος Γαβράς»)