Πανηγυρική πρόκριση στα προημιτελικά του Όπεν Ρώμης πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και Νο8 της Παγκόσμιας Κατάταξης επικράτησε άνετα με 2-0 σετ (6-1, 6-2) του Αυστραλού Άλεξ Ντε Μινόρ στους «16» της διοργάνωσης και πήρε το «εισιτήριο» για την οκτάδα.
Εκεί θα αντιμετωπίσει τον 28χρονο Χιλιανό και Νο24 στον κόσμο, Νικολάς Τζάρι, ο οποίος νωρίτερα απέκλεισε με 2-0 σετ τον Αλεξάντρ Μιλέρ.
Μία ώρα ήταν αρκετή για τον Έλληνα πρωταθλητή, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Ντε Μινόρ. Εξαργυρώνοντας τη συγκέντρωση του, ο Τσιτσιπάς πήρε εύκολα με 6-1 το πρώτο σετ, ενώ χωρίς να χάσει το ρυθμό του στο δεύτερο, έκοψε και σε αυτό πρώτος το νήμα του τερματισμού με 6-2.
Με την αποψινή επιτυχία του ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την ενδέκατη νίκη του σε δώδεκα συναντήσεις με τον Αυστραλό.