Πρόχειρο ανάχωμα με τη συνδρομή του Δήμου Χερσονήσου τοποθετήθηκε στις αγροτικές εκτάσεις που περιβάλλουν το ανάκτορο στα Μάλλια, ωστόσο η χθεσινή κακοκαιρία –η δεύτερη στην Κρήτη μέσα σε έναν μήνα– είχε σαν αποτέλεσμα να πλημμυρίσει ο αρχαιολογικός χώρος, και συγκεκριμένα η υπόσκαφη συνοικία των εργαστηρίων και ο χώρος της Υπόστυλης Κρύπτης.
Στην ανακοίνωση που εκδόθηκε από το υπουργείο Πολιτισμού αναφέρεται ότι ο όγκος του νερού ήταν τέτοιος που «έφραξε» τους δύο αγωγούς παροχέτευσης των ομβρίων. Ωστόσο, υπάρχει η παραδοχή ότι η κλίση των καναλιών είναι εσφαλμένη και ότι δεν προβλέφθηκαν αποστραγγιστικές τάφροι γύρω από τους ανεσκαμμένους χώρους.
Κατά τη σημερινή αυτοψία διαπιστώθηκε ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν καταρρεύσεις τοίχων ή άλλες σοβαρές καταστροφές, ωστόσο τα πάντα είναι καλυμμένα με ένα παχύ στρώμα λάσπης το οποίο θα απομακρυνθεί από τους συντηρητές όταν στεγνώσει.
Το ανάκτορο των Μαλίων συγκαταλέγεται στη λίστα των έξι ανακτόρων που είναι υποψήφια για ένταξη στον Κατάλογο Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO.
Η Λίνα Μενδώνη σε ανακοίνωσή της τονίζει ότι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου θα μελετήσουν την κατασκευή ενός εκτεταμένου, σωστά σχεδιασμένου, αποστραγγιστικού δικτύου, σε συνδυασμό με περιμετρικά τοιχία για τη συγκράτηση των ομβρίων γύρω από τα υπόσκαφα.