Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ), στη συνεδρίαση της 4ης Οκτωβρίου 2020 που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία του Συλλόγου Μικρασιατών Λάρισας, αποφάσισε την πραγματοποίηση της Τακτικής Γενικής Συνέλευσης, η οποία έχει ήδη ματαιωθεί δύο φορές, λόγω της πανδημίας και περιοριστικών μέτρων για τον κορονοϊό.
Η Γενική Συνέλευση ορίστηκε για την Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 14:00.
Τόπος διεξαγωγής της Συνέλευσης θα είναι το Καραπάντσιο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης, το οποίο η ΟΠΣΕ εξασφάλισε με την αρωγή του δημάρχου και αντιπροέδρου της ΚΕΔΕ Λάζαρου Κυρίζογλου.
Με δεδομένο βέβαια ότι το λοκντάουν θα λήξει στις 30 Νοεμβρίου και δεν θα παραταθεί (θυμίζουμε ότι τώρα έχουν ανασταλεί οι συναθροίσεις και οι δημόσιες ή κοινωνικές εκδηλώσεις), η διοίκηση της ΟΠΣΕ διευκρινίζει ότι στο (χωρητικότητας 300 ατόμων) αμφιθέατρο του παραπάνω κέντρου, θα εισέλθουν 50 εκπρόσωποι σωματείων της δύναμής της και οι υπόλοιποι θα παρακολουθήσουν τις εργασίες σε διπλανό χώρο, «ζωντανά» από οθόνη τηλεόρασης, και δικαίωμα εισόδου στον κυρίως χώρο, τηρώντας το όριο των 50 ατόμων.
Προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων
Σύμφωνα με το καταστατικό της Ομοσπονδίας, η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων και ο ορισμός εκπροσώπων των σωματείων (τακτικού και αναπληρωματικού) μπορεί να γίνει έως το μεσημέρι της Παρασκευής 11 Δεκεμβρίου 2020. Επίσης, η ΟΠΣΕ ενημερώνει ότι σωματεία που έχουν ήδη ορίσει εκπροσώπους και δεν έχουν την οποιαδήποτε μεταβολή, θα πρέπει απλώς να στείλουν e-mail μόνο στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected], με επικαιροποίηση της προηγούμενης απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου τους. Το ίδιο ισχύει και για σωματεία που δεν είχαν ορίσει εκπροσώπους ή υποψηφίους (απαιτείται μέιλ στην ηλεκτρονική διεύθυνση της ΟΠΣΕ).
Τα θέματα της Ημερήσιας Διάταξης είναι:
- Εκλογή προέδρου και γραμματέα Γενικής Συνέλευσης και μελών της Εφορευτικής Επιτροπής.
- Υποβολή Έκθεσης Πεπραγμένων του Διοικητικού Συμβουλίου περιόδου 2017-2019.
- Υποβολή Οικονομικού Απολογισμού περιόδου 2017-2019.
- Υποβολή Έκθεσης Εξελεγκτικής Επιτροπής.
- Απαλλαγή του απερχόμενου Διοικητικού Συμβουλίου και της Εξελεγκτικής Επιτροπής για την περίοδο 2017-2019.
- Διεξαγωγή Αρχαιρεσιών για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου για την περίοδο 2020-2022.
Σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί απαρτία την προαναφερόμενη ημερομηνία, η Γενική Συνέλευση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2020, στον ίδιο χώρο και την ίδια ώρα, καθώς επίσης και με τα ίδια θέματα Ημερήσιας Διάταξης, σύμφωνα με το άρθρο 17 του καταστατικού.