Στην Ελλάδα, η επιδημία έχει περάσει σε δυναμική εκθετικής αύξησης και κινείται σε επίπεδα υψηλότερα των 2.000 διαγνώσεων ανά ημέρα, με παρατεταμένη και μεγαλύτερη επιβάρυνση προς τα βόρεια της χώρας, επισήμανε ο καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων Γκίκας Μαγιορκίνης, λίγο μετά την ανακοίνωση από τον ΕΟΔΥ των 1.490 νέων κρουσμάτων και των 41 θανάτων στη χώρα.
Κατά τη σημερινή ενημέρωση των διαπιστευμένων συντακτών του υπουργείου Υγείας, ο Γκ. Μαγιορκίνης είπε ακόμη ότι η ψαλίδα μεταξύ των ηλικιακών ομάδων 19-39 και 40-65 έχει κλείσει και παρουσίασαν χθες την ίδια επίπτωση μετά από σχεδόν ένα μήνα. Δηλαδή 400 νέες διαγνώσεις ανά εκατομμύριο αντίστοιχου πληθυσμού. Οι ηλικίες 1-18 παραμένουν σχετικά σταθεροποιημένες, ενώ οι ηλικίες των άνω των 65 ετών παρουσίασαν μια μικρή σχετική αύξηση.
«Βλέποντας όλα αυτά λοιπόν τα δεδομένα, οι ανακοινώσεις του εμβολίου, μας δίνουν ένα σαφέστατο φως στο τούνελ της πανδημίας. Ωστόσο, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η επιδημία έχει εκρηκτικές δυνατότητες και σε ελάχιστο χρονικό διάστημα μπορεί να αλλάξει δραματικά την επιδημιολογική κατάσταση», πρόσθεσε.
Με αφορμή τις ανακοινώσεις της εταιρείας Pfizer σχετικά με το εμβόλιό της, ο καθηγητής ανέφερε: «Φαίνεται, λοιπόν, ότι έχει δώσει ισχυρότατη αποτελεσματικότητα της τάξης του 90% μετά από δυο δόσεις, που έχουν μεταξύ τους διαφορά τρεις εβδομάδες. Το εμβόλιο έχει δοκιμαστεί σε 43.538 εθελοντές σε έξι χώρες χωρίς θέματα ασφάλειας. Και η ανάλυση αξιολόγησε 94 επιβεβαιωμένες περιπτώσεις της Covid-19 σε εθελοντές της κλινικής δοκιμής. Με αυτά τα δεδομένα, η εταιρεία σκοπεύει να προχωρήσει σε αίτημα για επείγουσα έγκριση από τον FDA μετά την τρίτη εβδομάδα του Νοεμβρίου».
Χαρακτήρισε τα νέα «πολύ ενθαρρυντικά» αλλά τόνισε οι προκλήσεις που έχουμε να αντιμετωπίσουμε «είναι ακόμα τεράστιες και έχουμε πάρα πολύ δρόμο να διανύσουμε».
Όσον αφορά την επιδημιολογική κατάσταση στη Θεσσαλονίκη, είπε ότι υπάρχουν ενδείξεις μείωσης της μετάδοσης. «Αυτό που λέμε peak έχει διαφορετικά σημεία. Δηλαδή το peak, ας πούμε, στο Rt έχει περάσει, είναι ήδη σε πτωτική πορεία. Τώρα το peak στον αριθμό των κρουσμάτων, αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο σοβαρά θα πάρει ο κόσμος το lockdown, ωστόσο ακόμα δεν το έχουμε δει. Είναι νωρίς για να πούμε και είναι δύσκολο να κάνουμε και μια πρόβλεψη», συμπλήρωσε.
Εξήγησε ότι το peak όσον αφορά τη θνησιμότητα είναι κάτι το οποίο θα εξαρτηθεί από τη διείσδυση της επιδημίας στις μεγαλύτερες ηλικίες και θα το παρακολουθήσει η Επιτροπή μέσα στην εβδομάδα. «Λογικά μέσα στην επόμενη, στις επόμενες δέκα μέρες, θα πρέπει να δούμε και την κορύφωση της επιδημίας» ανέφερε.
Γκίκας Μαγιορκίνης (Α) και Νίκος Χαρδαλιάς (φωτ. αρχείου: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Αλέξανδρος Βλάχος)
Κοντοζαμάνης: Θα έχουμε το εμβόλιο της Pfizer
Ο υφυπουργός Υγείας Βασίλης Κοντοζαμάνης, μιλώντας για τα εμβόλια, ανέφερε: «Η Ευρωπαϊκή Ένωση, για λογαριασμό όλων των κρατών-μελών, διαπραγματεύεται την προμήθεια εμβολίων από τις εταιρείες που τα αναπτύσσουν και τα παράγουν. Η συμφωνία η οποία είδε το φως της δημοσιότητας σήμερα με τη Pfizer και την Ευρωπαϊκή Ένωση είναι η τέταρτη αυτού του είδους. Η χώρα μας συμμετέχει και στις τέσσερις συμφωνίες.
»Θα έχουμε το εμβόλιο της Pfizer. Τις επόμενες ημέρες θα κυρωθεί η συμφωνία μεταξύ της εταιρείας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης».
Από την πλευρά του, ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκος Χαρδαλιάς, για ακόμη μία φορά, επέστησε την προσοχή στην ανάγκη να περιοριστούν οι μετακινήσεις. «Αυτή τη στιγμή υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης για συγκεκριμένους εξαιρετικούς λόγους και δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι όλες οι μετακινήσεις είναι κατ’ εξαίρεση και μόνο. Κάθε προσπάθεια κατάχρησης της δυνατότητας αυτής, μας απομακρύνει από την επίτευξη του κοινού μας στόχου και μας υποχρεώνει, μας φέρνει πιο κοντά στην αυστηροποίηση των μέτρων που ισχύουν», τόνισε.