Σήμερα, στις 8 το βράδυ, θα γίνει η παρουσίαση –για πρώτη φορά– του βίντεο κλιπ με τίτλο 353.000 στη διεύθυνση: https://youtu.be/KojBgsUbZwA.
Το βίντεο είναι ερασιτεχνικό και πραγματοποιήθηκε με εθελοντικές συμμετοχές, όπως επισημαίνει στη σελίδα στο facebook ο Σάββας Γεωργιάδης, που είχε την ιδέα, την οργάνωση και τη σκηνοθεσία του ιντερνετικού εγχειρήματος. «Κανείς δεν είναι επαγγελματίας ηθοποιός, σκηνοθέτης, κινηματογραφιστής, φωτογράφος», συμπληρώνει.
Το βίντεο είναι αφιερωμένο στη Γενοκτονία των Ποντίων και διατρανώνει το μήνυμα για αναγνώριση και διεθνοποίηση του ζητήματος.
Όπως εξηγεί ο δημιουργός του, φέτος, εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού και των μέτρων προστασίας κατά της διασποράς της Covid-19, ο ποντιακός ελληνισμός βίωσε μια αλλιώτικη Ημέρα Μνήμης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου, καθώς δεν πραγματοποιήθηκαν οι μεγάλες συγκεντρώσεις και οι εκδηλώσεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας.
Έτσι λοιπόν, στα μέσα Ιουνίου, όταν οι συνθήκες το επέτρεψαν, μια ομάδα εθελοντών προσώπων και συλλόγων συμμετείχαν στα γυρίσματα του βίντεο κλιπ, το οποίο θα παρουσιαστεί απόψε για πρώτη φορά μέσα από την δημοφιλή πλατφόρμα στο ίντερνετ.