Με δανεισμό επιλεγμένων κειμηλίων που ήρθαν στην Ελλάδα μαζί με τους Μικρασιάτες πρόσφυγες η Εστία Νέας Σμύρνης θα συμμετέχει στη μεγάλη έκθεση που σχεδιάζει το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού της Θεσσαλονίκης.
Η περιοδική έκθεση θα είναι αφιερωμένη στα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή και αναμένεται να εγκαινιαστεί στα μέσα του 2022.
Όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της Εστίας Νέας Σμύρνης, «εντυπωσιακό παραμένει το γεγονός ότι οι Μικρασιάτες πρόσφυγες και κυρίως οι ανταλλαγέντες κατάφεραν να μεταφέρουν στην Ελλάδα το βιός τους κάτω από αντίξοες συνθήκες».
Στις συλλογές του μουσείου του, άλλωστε, βρίσκονται αντικείμενα καθημερινής χρήσης, προσωπικά αντικείμενα και ιερά κειμήλια. Μάλιστα, το ιστορικό σωματείο κάλεσε όσους, φορείς ή ιδιώτες, έχουν νόμιμα στην κατοχή τους τέτοιου είδους κειμήλια να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού.