Υποτροφία σε πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες που φέτος εισήλθαν στο Πανεπιστήμιο και ειδικότερα στις Σχολές Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών θα χορηγήσει η Πολιτιστική Εστία Μικρασιατών Νέας Ιωνίας Μαγνησίας «Ίωνες».
Η υποτροφία είναι χρηματική (1.000 ευρώ) και δίδεται στη μνήμη της Άννας Αϊβαζόγλου.
Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που θα υποβάλουν αίτηση θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα Νέας Ιωνίας και Βόλου και να έχουν μικρασιατική καταγωγή.
Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται
- Πιστοποίηση – βεβαίωση εγγραφής από την ανώτατη σχολή όπου έχει εγγραφεί ο φοιτητής.
- Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
- Φωτοαντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος.
- Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα εισπραχθεί άλλη υποτροφία (ή ειδική οικονομική ενίσχυση) κατά το ίδιο ακαδημαϊκό έτος, από άλλον φορέα δημόσιου ή ιδιωτικού δικαίου.
- Ιδιόγραφο περιεκτικό σημείωμα, όπου ο ενδιαφερόμενος θα παρουσιάζει τα στοιχεία των μικρασιατικών καταβολών του.
- Η υποβολή αιτήσεων θα πρέπει να γίνει έως 30 Νοεμβρίου, στα Γραφεία της Εστίας «Ίωνες», οδός Γ. Σίνα 16, Νέα Ιωνία Βόλου, κάθε Τετάρτη 18:00-20:00, τηλ. 24210 60900.