Η Πολιτιστική Εστία Μικρασιατών «Ίωνες» πραγματοποίησε στις 25 Οκτωβρίου σεμνή τελετή προς τιμήν του Μικρασιάτη Γιάννη Μπόνου, ο οποίος υπήρξε ένα από τα θύματα του τορπιλισμού του καταδρομικού «Έλλη», τον Αύγουστο του 1940. Η εκδήλωση, που ήταν προγραμματισμένη για τις 15 Αυγούστου αλλά αναβλήθηκε, έγινε στη Νέα Ιωνία Βόλου, μπροστά από το αναπαλαιωμένο προσφυγικό οίκημα όπου μεγάλωσε το τιμώμενο πρόσωπο.
Την ίδια μέρα έγιναν και τα αποκαλυπτήρια τιμητικής μαρμάρινης πλάκας στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού.
Η τελετή ξεκίνησε με επιμνημόσυνη δέηση για τους πεσόντες κατά τον τορπιλισμό της «Έλλης» από τον π. Αμφιλόχιο, και συνεχίστηκε με την ανάγνωση των ονομάτων των νεκρών του καταδρομικού. Έπειτα η πρόεδρος της Εστίας και αντιδήμαρχος Κοινωνικής Μέριμνας και Αλληλεγγύης Βόλου Άννα Πετσιάβα-Παπανικολάου ανέλυσε τους λόγους της τιμητικής εκδήλωσης και ακολούθησε ομιλία του Δημήτρη Κωνσταντάρα-Σταθαρά για το ιστορικό του γεγονότος και τον Μικρασιάτη Γιάννη Μπόνο.
Τέλος, η πρόεδρος έκανε τα αποκαλυπτήρια της αναμνηστικής πλάκας, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων και όλοι οι παρευρισκόμενοι έψαλαν τον Εθνικό Ύμνο.
- Με πληροφορίες από το taxydromos.gr.