Την ανάγκη για λήψη αυστηρότερων μέτρων για τη Θεσσαλονίκη προκειμένου να περιοριστεί η διασπορά του κορονοϊού, επισημαίνουν με σημερινές δηλώσεις τους ο υπουργός Υγείας Βασίλης Κικίλιας και ο δήμαρχος της πόλης Κωνσταντίνος Ζέρβας.
Ο υπουργός Υγείας επισκέφτηκε σήμερα το νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ και το νοσοκομείο «Γ. Γεννηματάς» στη Θεσσαλονίκη, όπου και πραγματοποίησε διαδοχικές συσκέψεις με τους επικεφαλής της 3ης και 4ης ΥΠΕ, τις διοικήσεις των νοσοκομείων, τους διευθυντές των ιατρικών και νοσηλευτικών υπηρεσιών, τους διευθυντές ΜΕΘ καθώς και με τις επιτροπές νοσοκομειακών λοιμώξεων.
Μετά τη σύσκεψη στο ΑΧΕΠΑ ο Β. Κικίλιας έκανε την ακόλουθη δήλωση: «Μόλις ολοκληρώθηκε μια ομολογουμένως δύσκολη σύσκεψη. Θα στηρίξω και θα στηρίξουμε τους ιατρούς μας, τους νοσηλευτές μας, το Εθνικό Σύστημα Υγείας και τα νοσοκομεία μας. Δυστυχώς, κάποιοι λίγοι διακινδύνευσαν και διακινδυνεύουν άμεσα τη ζωή και την υγεία όλων. Η επιδημία του κορονοϊού εξαπλώνεται με ταχύτατους ρυθμούς στη Θεσσαλονίκη.
»Καταλαβαίνω την κούραση, την κόπωση, το άγχος, την αγωνία και τα προβλήματα του κόσμου όμως η Δημοσία Υγεία είναι πάνω απ’ όλα. Η κυβέρνηση χτύπησε πολλά καμπανάκια κινδύνου νωρίς. Επαναλαμβάνω, όμως, ότι κάποιοι δεν άκουσαν. Είμαστε υποχρεωμένοι αυτή τη στιγμή να περιορίσουμε τη διασπορά του κορονοϊού και να προστατεύσουμε τη Δημόσια Υγεία. Γι’ αυτό και θα εισηγηθώ στον πρωθυπουργό της χώρας Κυριάκο Μητσοτάκη λήψη περαιτέρω μέτρων έτσι ώστε να περιοριστεί ο κορονοϊός στη Θεσσαλονίκη».
Στο μεταξύ, κινητές μονάδες του ΕΟΔΥ (ΚΟΜΥ) θα βρίσκονται από σήμερα έξω από τα νοσοκομεία ΑΧΕΠΑ και «Γ. Γεννηματάς» της Θεσσαλονίκης, που εφημερεύουν, για να υποστηρίξουν τις αυξημένες ανάγκες τους όπως αναφέρει σε tweet του ο υπουργός Υγείας.
Από σήμερα οι Κινητές Ομάδες (ΚΟΜΥ) του @eody_gr θα βρίσκονται και έξω από τα νοσοκομεία της #Θεσσαλονίκης που εφημερεύουν, για να υποστηρίξουν τις αυξημένες ανάγκες τους. @arkouman pic.twitter.com/946wT6BHP4
— Vassilis Kikilias (@Vkikilias) November 2, 2020
Ζέρβας: Είμαστε σε πόλεμο και πρέπει να δούμε πώς θα αντιμετωπίσουμε το κακό
Σε ανάλογο μήκος κύματος ήταν και η τοποθέτηση του Κ. Ζέρβα. «Είμαστε σε έναν πόλεμο αυτή τη στιγμή και πρέπει σήμερα να δούμε πώς θα αντιμετωπίσουμε το κακό», ανέφερε χαρακτηριστικά ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης και πρόσθεσε: «Τα μέτρα που έχουν ληφθεί, θέλουν χρόνο μέχρι να αρχίσουν να αποδίδουν, ωστόσο δεδομένου του τεράστιου αριθμού κρουσμάτων θα χρειαστεί να πάρουμε και πιο αυστηρά μέτρα. Ήδη έχω εισηγηθεί απαγόρευση κυκλοφορίας νωρίτερα, στις 8-9 το βράδυ, αλλά και απαγόρευση μετακινήσεων μέσα κι έξω από τον νομό. Δεν είναι καθολικού lockdown, το λιανεμπόριο θα είναι ανοιχτό, οι υπηρεσίες ανοιχτές, δε θα απαιτούνται SMS για την κυκλοφορία».
Ο Κ. Ζέρβας εξέφρασε επίσης την εκτίμηση ότι «δε θα γλιτώσουμε το καθολικό lockdown», ενώ πρόσθεσε πως στόχος είναι να αποφευχθεί το κλείσιμο της Νέας Παραλίας.