Στην επόμενη φάση του μουσικού διαγωνισμού «The Voice», που προβάλλεται στον ΣΚΑΪ, πέρασε η Βίκυ Κυριακίδου, η 20χρονη Ποντιοπούλα που ερμήνευσε το εμβληματικό τραγούδι «Την πατρίδα μ’ έχασα» (σε στίχους Χρήστου Αντωνιάδη και μουσική Κώστα Σιαμίδη).
Η Βίκυ, με καταγωγή από την Καβάλα, σπουδάζει στο τμήμα Ηλεκτρονικών-Μηχανικών στη Θεσσαλονίκη αλλά η μεγάλη της αγάπη είναι το τραγούδι. Από πολύ μικρή παρακολουθεί μαθήματα παραδοσιακής και βυζαντινής μουσικής.
Η νεαρή Καβαλιώτισσα κατάφερε να γυρίσει τις καρέκλες του Πάνου Μουζουράκη και της Έλενας Παπαρίζου. «Μπορεί να είμαι Θεσαλιώτισσα αλλά έχω τεράστια αγάπη στην ποντιακή μουσική και τους χορούς του Πόντου» ανέφερε η Παπαρίζου κατά τη διάρκεια της εκπομπής.
Τέλος, η Βίκυ Κυριακίδου αφιέρωσε την παρουσία της στη γιαγιά της, η οποία ήταν εκείνη που την προέτρεψε να ασχοληθεί με το τραγούδι, μάλιστα την ανέβασε και στη σκηνή του «The Voice» και μαζί ερμήνευσαν ένα παραδοσιακό κομμάτι εντυπωσιάζοντας τους κριτές.