Τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για την πρόληψη διάδοσης του κορονοϊού, ξεκινά τη λειτουργία της η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων Νάουσας – Εθνική Βιβλιοθήκη Αργυρουπόλεως «Ο Κυριακίδης».
Το σωματείο ανακοίνωσε τις δραστηριότητες που θα πραγματοποιηθούν φέτος, οι οποίες λόγω της κατάστασης θα λειτουργούν με μειωμένο αριθμό τμημάτων.
«Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών της πανδημίας, το φετινό πρόγραμμα περιέχει συνειδητά περιορισμένο αριθμό τμημάτων. Οι σχετικοί κανόνες και οδηγίες θα δοθούν από τους αρμόδιους διδάσκοντες, ενώ γίνεται γνωστό ότι τα μέτρα ενδέχεται να τροποποιηθούν σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες της πολιτείας» αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση.
Τα τμήματα που θα δημιουργηθούν είναι τα εξής:
- Ποντιακών χορών (παιδικό, εφηβικό, ενηλίκων) με έναρξη την Κυριακή 11 Οκτωβρίου.
- Πανελλήνιων χορών (ενηλίκων) με έναρξη τη Δευτέρα 12 και την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου.
- Σκάκι (τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη και Παρασκευή).
- Ζωγραφικής με έναρξη το Σάββατο 17 Οκτωβρίου.
- Σκίτσου με δάσκαλο τον Δημήτρη Νικολαΐδη.
Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια των μαθημάτων του εκάστοτε τμήματος. Πληροφορίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης του σωματείου και στο τηλ. 6988621149.