Την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020 πραγματοποιήθηκαν από την Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων οι καθιερωμένες εκδηλώσεις μνήμης για τη Γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας, στις οποίες έλαβε μέρος και η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών νομού Τρικάλων.
Νωρίς το πρωί πραγματοποιήθηκε δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου Τρικάλων, χοροστατούντος του μητροπολίτη Τρίκκης και Σταγών Χρυσοστόμου. Στη συνέχεια τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας.
Η Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών Τρικάλων, αποτίοντας ελάχιστο φόρο τιμής στη μνήμη των θυμάτων της Γενοκτονίας, συμμετείχε στην εκδήλωση με παρουσία τιμητικού αγήματος.
(Φωτ.: Εύξεινος Λέσχη Ποντίων και Μικρασιατών νομού Τρικάλων)
Μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας ακολούθησε ομιλία από τον πρόεδρο της Ευξείνου Λέσχης Κοσμά Αποστολίδη με θέμα «Το Μικρασιατικό δράμα και οι ευθύνες των συμμάχων στη Μικρασιατική Καταστροφή».
Η εκδήλωση μνήμης ολοκληρώθηκε με τρισάγιο στο μνημείο Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και της Μικράς Ασίας, στην πλατεία προσφυγικού συνοικισμού, παρουσία εκπροσώπων πολιτειακών και στρατιωτικών Αρχών, καθώς και φορέων της πόλης των Τρικάλων. Παράλληλα, πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνων. Εκ μέρους της Ευξείνου Λέσχης, στεφάνι κατέθεσε ο πρόεδρος του συλλόγου Κ. Αποστολίδης.