Με μια σεμνή και λιτή εκδήλωση, αλλά και με τήρηση όλων των μέτρων προστασίας έναντι του κορονοϊού, η Καλαμάτα τίμησε τα θύματα της Μικρασιατικής Καταστροφής, την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου, στο πλαίσιο της ημέρας εθνικής μνήμης Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.
Αρχικά τελέστηκε Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αναλήψεως του Χριστού, στη δυτική παραλία.
Στη συνέχεια εψάλλη επιμνημόσυνη δέηση και ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο μνημείο έξω από την εκκλησία. Η πρόεδρος του Συλλόγου Μικρασιατών Καλαμάτας Αργυρούλα Μητράκου πραγματοποίησε ομιλία, κάνοντας μια ιστορική αναδρομή στην καταστροφή της Σμύρνης και τον ξεριζωμό των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.
(Φωτ.: Ρούλα Μητράκου)
Στεφάνια κατέθησαν ο βουλευτής Μεσσηνίας Μίλτος Χρυσομάλλης, ο γενικός γραμματέας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή του υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων Παναγιώτης Σταμπουλίδης, ο ανώτερος διοικητής Φρουράς Καλαμάτας Κώστας Καραβλίδης, ο δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, ο αντιπεριφερειάρχης Βασίλης Καπέλιος, η πρόεδρος του Συλλόγου Μικρασιατών Καλαμάτας και ο ταμίας της Ένωσης Μικρασιατών Μεσσηνίας «Η Ιωνία» Χαράλαμπος Κοτσογλανίδης.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τήρηση ενός λεπτού σιγή και με την ανάκρουση του εθνικού ύμνου.