Με εντολή του υφυπουργού Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκου Χαρδαλιά και με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας Βασίλειου Παπαγεωργίου τίθεται σε καθεστώς αυξημένης επιδημιολογικής επιτήρησης ολόκληρη η ΠΕ Λέσβου.
Τα περιοριστικά μέτρα ισχύουν για οκτώ μέρες, από τις 06:00 τη Δευτέρα 24 Αυγούστου έως και τις 06:00 την Τρίτη 1 Σεπτεμβρίου.
Τα μέτρα είναι τα εξής:
- Απαγόρευση λειτουργίας χώρων εστίασης και διασκέδασης από τα μεσάνυχτα έως τις 7 το πρωί.
- Ανώτατο όριο 50 ατόμων για όλες τις δημόσιες και κοινωνικές εκδηλώσεις και συναθροίσεις, εκτός από αυτές στις οποίες εφαρμόζονται ειδικοί κανόνες, όπως για παράδειγμα στα εστιατόρια, τα θέατρα, τα σινεμά.
Σημειώνεται ότι σε συνεννόηση με το υπουργείο Οικονομικών για τις επιχειρήσεις που επηρεάζονται, είναι δυνατή η αναστολή σύμβασης εργασίας των εργαζομένων.
Το καθεστώς που μπαίνει η Λέσβος ένα ανάλογο με εκείνα στις περιοχές:
- Περιφέρεια Κρήτης, Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Περιφέρεια Αττικής
- Περιφερειακές Ενότητες Θεσσαλονίκης, Λάρισας, Κέρκυρας, Καρδίτσας, Πέλλας, Πιερίας
- Δήμοι Σαντορίνης, Βόλου, Κατερίνης, Ρόδου, Ζακύνθου και Κω.