Ο Σύλλογος Μικρασιατών Πτολεμαΐδας «Η Μικρά Ασία» τέτοιες μέρες κάθε χρόνο διοργάνωνε τις πολιτιστικές εκδηλώσεις με τίτλο «Ιώνεια». Φέτος με απόφαση του ΔΣ οι εκδηλώσεις δεν θα πραγματοποιηθούν, λόγω της έξαρσης του κορονοϊού.
Χιλιάδες θεατές μάθαιναν για τη ζωή και την ιστορία της Μικράς Ασίας μέσα από μουσικοχορευτικές και θεατρικές παραστάσεις, καθώς και εκθέσεις.
«Ένας θεσμός 28 χρόνων που ακολουθεί την ιστορία και διατηρεί την εθνική μνήμη και την πολιτιστική κληρονομιά, τα “Ιώνεια 2020”, φέτος δεν θα πραγματοποιηθούν λόγω της πανδημίας» ανέφερε στο δελτίο ειδήσεων του καναλιού Flash TV η γενική γραμματέας του σωματείου, Χρύσα Μαρτινάκη.
Από τη μεριά του ο πρόεδρος Στέργιος Χατζηστεφάνου αναφέρθηκε στον «νονό» και εμπνευστή των «Ιωνείων» Δημήτρη Λιακάκο, ο οποίος έφυγε πριν λίγες ημέρες από τη ζωή.
(Βίντεο: Τα νέα της Πτολεμαΐδας)