Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, χοροστάτησε το απόγευμα της περασμένης Κυριακής στον ιερό ναό Παναγίας Κουμαριώτισσας, της Κοινότητας Νεοχωρίου, κατά την Ακολουθία του Παρακλητικού Κανόνος προς την Υπεραγία Θεοτόκο. Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι ο επίσκοπος Αβύδου Κύριλλος, η πρόξενος της Ελλάδος στην Πόλη Δανάη Βασιλάκη και πλήθος πιστών.
Στην ομιλία του ο Παναγιώτατος εξέφρασε τη χαρά του που βρέθηκε στο αρχοντικό Νιχώρι του Βοσπόρου για να συναντηθεί και να συμπροσευχηθεί με τα μέλη της Κοινότητας.
«Αυτές οι Παρακλήσεις του Δεκαπενταυγούστου είναι μια ευλογημένη κατά πάντα περίοδος του λειτουργικού έτους και την περιμένουμε εμείς οι Ρωμηοί ορθόδοξοι με ιδιαίτερη νοσταλγία και προσμονή διότι μας δίδει την ευκαιρία να εκφράσουμε προς την ιερά μορφή της Παναγίας την ευγνωμοσύνη μας διότι έφερε τον Σωτήρα του κόσμου επί της γης. Αλλά είναι και η ευκαιρία να συναντώμεθα και να κοιταζόμαστε εις τα μάτια, όπως έλεγε και ο μεγάλος προκάτοχός μου Πατριάρχης Αθηναγόρας. Και αυτό το κοίταγμα εις τα μάτια έστω και σιωπηλά, χωρίς λόγια, σημαίνει πάρα πολλά. Ενισχύει τους δεσμούς που υπάρχουν –και πρέπει να υπάρχουν– μεταξύ μας, διότι αποτελούμε μία μεγάλη οικογένεια και είμεθα αδελφοί μεταξύ μας».
Με αφορμή τον 142ο ψαλμό, που ανέγνωσε στην αρχή της Παρακλήσεως, και σε κάποιο σημείο του αναφέρει, «και εν τω ελέει σου εξολοθρεύσεις τους εχθρούς μου», ο Πατριάρχης είπε:
«Είναι ένα κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης, ένα κείμενο του Προφητάνακτος Δαβίδ, όπως είναι όλοι οι ψαλμοί. Εάν ήταν ένα κείμενο της Καινής Διαθήκης δεν θα υπήρχε αυτή η έκφρασις, η ευχή και η προσευχή προς τον Κύριον να εξολοθρεύσει τους εχθρούς μας, διότι μετά τον Νόμον της Παλαιάς Διαθήκης ήλθε η χάρις της Καινής Διαθήκης. Και μέσα στο πλαίσιο της χάριτος της Καινής Διαθήκης εμείς είμεθα πιστοί του Χριστού, ο οποίος μας είπε να αγαπούμε τους εχθρούς μας και όχι να ευχόμεθα για την εξολόθρευσή τους.
(Φωτ.: Νίκος Μαγγίνας / Οικουμενικό Πατριαρχείο)
»Έχουμε εχθρούς, δεν είναι ότι δεν έχουμε, και πολλούς μάλιστα. Ακόμη μόλις προ ημερών ο άγιος Δράμας ομίλησε για τους – δεν θα έλεγα για τους εχθρούς, αλλά για τα αγνώμονα τέκνα της Μητρός Εκκλησίας, και ήθελε να πει ότι οι εχθροί δεν είναι μόνον αυτοί οι δεδηλωμένοι τους οποίους ξέρουμε ότι είναι εχθροί μας, αλλά είναι και οι ευεργετηθέντες από το Οικουμενικόν Πατριαρχείον, τα έκγονά του, τα πνευματικά του έκγονα, τα οποία “εκίνησαν την πτέρναν, κατά του ευεργέτου”. Λοιπόν, έχουμε και αγνώμονα τέκνα, αλλά τους αγκαλιάζουμε όλους με αγάπη.
»Ξέρετε ότι εξ αφορμής του ουκρανικού Αυτοκεφάλου το Πατριαρχείο της Μόσχας διέκοψε την κοινωνία με το Οικουμενικό Πατριαρχείο, δηλαδή με την Μητέρα του Εκκλησία. Όμως το Οικουμενικό Πατριαρχείο δεν διέκοψε την κοινωνία με την Εκκλησία της Ρωσίας. Ακόμα σήμερα το πρωί χοροστατώντας στον Άγιο Παντελεήμονα, στον Γαλατά, μνημονεύσαμε τον Πατριάρχη Κύριλλο της Μόσχας.
»Εμείς συνεχίζουμε να αγκαλιάζουμε όλους, εχθρούς και φίλους, με την αγάπη μας και με την προσευχή μας και με την κατανόησή μας. Και με την ευχή να γίνουν καλύτεροι όχι μόνον απέναντί μας, αλλά απέναντι του εαυτού τους, διότι αυτός που δεν έχει αγαθά αισθήματα, αυτός που πολεμάει τους άλλους, αυτός δεν έχει ποτέ γαλήνη και ηρεμία μέσα στην ψυχή του, και είναι διαρκώς ένας δυστυχής άνθρωπος».
Ο Πατριάρχης έκανε ιδιαίτερη αναφορά στο συνεχές ενδιαφέρον της Μητρός Εκκλησίας για το άμεσο ποίμνιό της στην Πόλη, και για τη μέριμνά της προς κάθε πιστό, ανεξαρτήτως της εθνικής του καταγωγής.
Όπως είπε, το Πατριαρχείο φροντίζει για την εξυπηρέτηση των λατρευτικών αναγκών και την πνευματική στήριξη των Ρουμάνων, Ουκρανών, Ρώσων, Μολδαβών, Γκαγκαούζων και, πιο πρόσφατα, των Γεωργιανών χριστιανών ορθοδόξων πιστών, που ήρθαν ως μετανάστες και διαβιούν πλέον μόνιμα στην Πόλη, αποτελώντας ποίμνιο της Μητρός Εκκλησίας.
Ολοκληρώνοντας την ομιλία του εξέφρασε την ευαρέσκειά του προς τον μητροπολίτη Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίο, επόπτη της Περιφερείας Βοσπόρου, στον ιερατικώς προϊστάμενο της Κοινότητας αρχιμανδρίτη Αγαθάγγελο, αρχειοφύλακα των Πατριαρχείων, ο οποίος τέλεσε και την Ακολουθία, και προς τον Άρχοντα Μ. Χαρτοφύλακα Παντελεήμονα Βίγκα, πρόεδρο της εφοροεπιτροπής του Ι.Ν. Παναγίας Κουμαριώτισσας για το έργο που πραγματοποιούν, αλλά και για τις πολιτιστικές δράσεις που διοργανώνουν κάθε χρόνο στην Κοινότητα.