Σε κρίσιμη φάση βρίσκεται η πανδημία κορονοϊού στη χώρα μας και μέχρι το Δεκαπενταύγουστο θα κριθεί αν θα απαιτηθούν ακόμη πιο αυστηρά μέτρα από τις Αρχές. Γεγονός που σημαίνει ότι μοιάζει πιθανό το ενδεχόμενο τοπικών lockdown σε περιοχές όπου υπάρχουν πολλά κρούσματα.
Θυμίζουμε ότι το Σάββατο (8/8) ο ΕΟΔΥ ανακοίνωσε 152 νέα κρούσματα και έναν θάνατο το τελευταίο 24ωρο.
Είναι εξάλλου η πέμπτη συνεχόμενη ημέρα όπου καταγράφεται τριψήφιος αριθμός κρουσμάτων, γεγονός που προβληματίζει τους ειδικούς.
«Ο δείκτης αναπαραγωγής της επιδημίας, το περίφημο RT, το RΟ όπως λέγαμε παλιά, από 20 Ιουλίου έχει ξεπεράσει το 1. Είναι λίγο πάνω από το 1. Φαντάζομαι ότι και στα επικαιροποιημένα στοιχεία της τελευταίας εβδομάδας θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα» είπε ο καθηγητής Λοιμωξιολογίας Νίκος Σύψας μιλώντας στον ΣΚΑΪ.
Εξήγησε δε πως αυτό σημαίνει ότι η πανδημία αποκτά μια δυναμικότητα, με την έννοια ότι ένας μολυσμένος άνθρωπος μπορεί να μολύνει περισσότερους από έναν συνανθρώπους του γύρω.
50 κρούσματα
Στο μεταξύ, συναγερμός έχει σημάνει στη Χαλκιδική μετά την ανακοίνωση 50 κρουσμάτων σε εργοστάσιο παραγωγής και τυποποίησης βρώσιμης ελιάς, το οποίο απασχολεί 300 εργαζόμενους. Όπως είπε στον τηλεοπτικό σταθμό Open η νομική σύμβουλος της εταιρείας, «είναι όλοι σε καραντίνα, έχουν εξεταστεί και οι συγγενείς» και «έχουν ληφθεί όλα τα μέτρα».
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, όλα ξεκίνησαν πριν από περίπου δύο εβδομάδες όταν δύο εργάτριες του εργοστασίου, με καταγωγή από την Αλβανία, που επέστρεψαν από τις διακοπές τους, εμφάνισαν συμπτώματα και εξετάστηκαν στο Κέντρο Υγείας Πολυγύρου, όπου βρέθηκαν θετικές στον κορονοϊό.
Επίσης, στη Θεσσαλονίκη ξενοδοχείο μπήκε σε καραντίνα, μετά τον εντοπισμό αλλοδαπού θετικού στον ιό. Σύμφωνα με πληροφορίες, το τελευταίο διάστημα στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο διέμεναν αρκετοί πρόσφυγες και μετανάστες με υποκείμενα νοσήματα, ώστε να βρίσκονται μακριά από δομές φιλοξενίας.
Στο Πευκοχώρι Χαλκιδικής σφραγίστηκε μπαρ μετά από έλεγχο της Αστυνομίας, ενώ στο «κόκκινο» εξακολουθεί να είναι η Λάρισα. Εξάλλου, επτά νέα κρούσματα ανακοίνωσε σήμερα ο ΕΟΔΥ, ενώ δύο καλεσμένοι στο γάμο του Αμπελώνα που είχαν νοσήσει χρειάστηκε να διασωληνωθούν.
Άδειασε ο Πόρος – Μήνυση από τον Εμπορικό Σύλλογο του νησιού
Στον Πόρο τουρίστες φεύγουν μαζικά μετά το τοπικό lockdown, ωστόσο τα μέτρα τηρούνται κατά γράμμα και όσοι μένουν δηλώνουν ότι πλέον αισθάνονται περισσότερο ασφαλείς. Στο νησί βρίσκεται κλιμάκιο επιθεωρητών για ενδελεχείς ελέγχους. Οι ακυρώσεις από επισκέπτες είναι μαζικές και οι επιχειρηματίες απευθύνουν έκκληση για βοήθεια από την Πολιτεία.
Τις επόμενες ημέρες ο Εμπορικός Σύλλογος του νησιού θα καταθέσει μήνυση κατά παντός υπευθύνου για αυτό που συνέβη, μετά και τις καταγγελίες του δημάρχου Γιάννη Δημητριάδη στην ΕΡΤ για πλημμελείς ελέγχους από την αστυνομία, κάτι που οδήγησε στην αντικατάσταση του διοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Πόρου.
- Με πληροφορίες από ert.gr