Νέο άλμα έκαναν το τελευταίο 24ωρο τα καταγεγραμένα περιστατικά με Covid-19. Σήμερα ανακοινώθηκαν από τον ΕΟΔΥ 152 νέα κρούσματα κορονοϊού, εκ των οποίων τα 22 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας. Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 5.421, εκ των οποίων το 54,7% αφορά άνδρες.
Από αυτά, τα 1.405 (25,9%) θεωρούνται σχετιζόμενα με ταξίδι από το εξωτερικό και 2.645 (48,8%) είναι σχετιζόμενα με ήδη γνωστό κρούσμα.
Διασωληνωμένοι νοσηλεύονται 17 συμπολίτες μας. Η διάμεση ηλικία τους είναι 63 ετών. Τέσσερις από τους διασωληνωμένους ασθενείς (23,5%) είναι γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. To 70.6% έχει υποκείμενο νόσημα ή είναι ηλικιωμένοι 70 ετών και άνω. Επίσης, 129 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Τέλος, έχουμε έναν ακόμα καταγεγραμμένο θάνατο το τελευταίο 24ωρο και 211 θανάτους συνολικά στη χώρα. Από τα θύματα της νόσου Covid-19, 68 (32,2%) γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Η διάμεση ηλικία των θανόντων συμπολιτών μας ήταν τα 76 έτη και το 95,7% είχε κάποιο υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω.
Τα παραπάνω δεδομένα αφορούν στοιχεία που δηλώθηκαν στον ΕΟΔΥ έως 8 Αυγούστου 2020 και ώρα 15:00.
Αναλυτικά η γεωγραφική κατανομή των κρουσμάτων έχει ως εξής: 22 κρούσματα κατά τους ελέγχους που διενεργήθηκαν στις πύλες εισόδου της χώρας, 3 εισαγόμενα κρούσματα που προσήλθαν αυτοβούλως για έλεγχο, 26 κρούσματα στην ΠΕ Αττικής, 43 στην ΠΕ Θεσσαλονίκης, 1 στην ΠΕ Βοιωτίας, 1 στην ΠΕ Δωδεκανήσου, 5 στην ΠΕ Έβρου, 4 στην ΠΕ Ημαθίας, 1 στην ΠΕ Ικαρίας, 2 στην ΠΕ Ιωαννίνων, 6 στην ΠΕ Καβάλας, 1 στην ΠΕ Καστοριάς, 2 στην ΠΕ Κέρκυρας, 1 στην ΠΕ Κιλκίς, 1 στην ΠΕ Κοζάνης, 1 στην ΠΕ Κυκλάδων, 10 στην ΠΕ Λάρισας, 2 στην ΠΕ Λέσβου, 3 στην ΠΕ Μαγνησίας, 3 στην ΠΕ Πέλλας, 2 στην ΠΕ Πιερίας, 3 στην ΠΕ Πρεβέζης, 1 στην ΠΕ Τρικάλων, 2 στην ΠΕ Φλώρινας, 4 στην ΠΕ Χαλκιδικής, 2 στην ΠΕ Χανίων.