Στο Καστέλλο της Χίου, ακριβώς από τα μικρασιατικά παράλια, οι πρώτοι πρόσφυγες από την Κρήνη έφτασαν το 1922 μετά την Καταστροφή. Ένα από τα κειμήλια που κατάφεραν να διασώσουν ήταν η εικόνα της Αγίας Παρασκευής, που θεωρείται θαυματουργή, ενώ το 1936 αποπεράτωσαν την εκκλησία που αφιέρωσαν στη μνήμη της αγίας και στην οποία φυλάσσονται και σκεύη και κειμήλια από τη Μικρά Ασία.
Κάθε χρόνο στη γιορτή της Αγίας Παρασκευής τα διερχόμενα πλοία της γραμμής έχουν… έθιμο να αποδίδουν χαιρετισμό στον προσφυγικό ναό.
Φέτος, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα politischios.gr, τις εντυπώσεις έκλεψε το «Νήσος Σάμος» με τον πλοίαρχο τον Γιώργο Αρβανίτη, γέννημα θρέμμα του Καστέλλου. Την Κυριακή, κατά την άφιξή του στο λιμάνι της Χίου, απέδωσε χαιρετισμό κάνοντας χρήση φωτοβολίδων, καπνογόνων και της κόρνας του πλοίου.