Επίσημη επίσκεψη στο Σύλλογο Μικρασιατών Καλαμάτας πραγματοποίησε ο Ιωάννης Παπαδάτος, πρόεδρος της Εστίας Νέας Σμύρνης και μέλος του ΔΣ της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ).
Τον πρόεδρο της Εστίας υποδέχθηκε και ξενάγησε η πρόεδρος των Μικρασιατών Καλαμάτας Αργυρώ Μητράκου, παρουσιάζοντας παράλληλα αναλυτικά όλες τις δραστηριότητες του Συλλόγου.
(Φωτ.: Facebook / Εστία Νέας Σμύρνης)
Ο Ιωάννης Παπαδάτος συνεχάρη την Αργυρώ Μητράκου για το σημαντικό έργο που επιτελεί τόσο εκείνη όσο και τα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ, με την πολύτιμη πάντα αρωγή των μελών και φίλων του Συλλόγου, διοργανώνοντας ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις και δραστηριότητες που έχουν αγκαλιαστεί με θέρμη από το κοινό.
Στη συνάντηση εκτός των άλλων συζητήθηκαν πιθανές μελλοντικές δυνατότητες σύμπραξης για τη διοργάνωση πολιτιστικών δράσεων που θα αποτελέσουν πολιτιστική παρακαταθήκη και θα ενισχύσουν την μικρασιατική ιδέα στην ιστορική μνήμη.
Ο Σύλλογος Μικρασιατών Καλαμάτας
Ο Σύλλογος Μικρασιατών Καλαμάτας ιδρύθηκε το Νοέμβριο του 2016 ως σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα με έδρα την πρωτεύουσα του νομού Μεσσηνίας. Σκοπός του είναι η συλλογή, διατήρηση και μετάδοση της παράδοσης των Ελλήνων της Μικράς Ασίας μέσα από δράσεις, εκδηλώσεις, διαλέξεις και συναυλίες.
Επίσης, αποβλέπει στην επικοινωνία ανάμεσα στα μέλη αλλά και σε καταγόμενους από τη Μικρά Ασία κατοίκους άλλων περιοχών εντός και εκτός Ελλάδος, καθώς και στην επικοινωνία και ανάπτυξη σχέσεων με συλλόγους, φορείς, οργανισμούς, δημόσιες υπηρεσίες και νομικά πρόσωπα δημόσιου και ιδιωτικού δικαίου με παρεμφερείς σκοπούς.
Στο Σύλλογο λειτουργούν με επιτυχία τμήματα χορωδίας, ορχήστρας και παραδοσιακών ελληνικών χορών.