Δεν είναι μόνο ότι έχει παραβρεθεί σε αρκετές από τις συσκέψεις που έγιναν για τη μετατροπή της Αγίας Σοφίας σε τζαμί. Σήμερα ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν επισκέφθηκε προσωπικά το μνημείο, υπό δρακόντεια μέτρα ασφαλείας, ώστε να δει από κοντά την πρόοδο των εργασιών ενόψει της πρώτης μουσουλμανικής προσευχής την ερχόμενη Παρασκευή 24 Ιουλίου, στην επέτειο της τελικής υπογραφής της Συνθήκης της Λοζάνης.
Την περασμένη Τετάρτη, άλλωστε, κατέβηκαν οι πινακίδες που έγραφαν «μουσείο» και ήταν τοποθετημένες στην είσοδο.
Τον πρόεδρο της Τουρκίας συνόδευσαν αρκετά μέλη της κυβέρνησης, μεταξύ των οποίων οι υπουργοί Τουρισμού και Πολιτισμού και Εσωτερικών, αλλά και ο επικεφαλής Θρησκευτικών Υποθέσεων και ο διευθυντής Επικοινωνίας της Προεδρίας.
Ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, που φόρεσε μάσκα για τον κορονοϊό, χαιρέτισε τον κόσμο που συνάντησε έξω από την Αγία Σοφία, ενώ πόζαρε και στο εσωτερικό της, ανεβάζοντας τις σχετικές φωτογραφίες στον προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter. Σε μία από τις φωτογραφίες διακρίνεται σκαλωσιά.