Μετά την πρόσφατη συνάντηση με τον Κωνσταντίνο Ζέρβα, κατά τη διάρκεια της οποίας επιβεβαιώθηκε η επιθυμία της Θεσσαλονίκης να συμμετάσχει στις επετειακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση, αλλά και να διοργανώσει εκδηλώσεις μνήμης για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, ο υφυπουργός Εξωτερικών Κώστας Βλάσης συναντήθηκε χθες με τον Θεόδωρο Καράογλου και τον Απόστολο Τζιτζικώστα.
Οι συναντήσεις έγιναν στη Θεσσαλονίκη, και στο επίκεντρο ήταν επίσης ο απόδημος ελληνισμός και το Άγιον Όρος.
Ο υφυπουργός Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) τόνισε ότι η Μακεδονία και Θεσσαλονίκη πρέπει να βρεθούν του χρόνου στο επίκεντρο των δράσεων σε συνεργασία με την Επιτροπή «Ελλάδα 2021» και τις παμμακεδονικές ενώσεις ανά τον κόσμο. Επίσης, πρόσθεσε ότι έγινε μια πρώτη συζήτηση για την πραγματοποίηση κοινών επετειακών εκδηλώσεων το 2022, για τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Παρόμοια ήταν και η ατζέντα της συνάντησης στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, με τον περιφερειάρχη Απόστολο Τζιτζικώστα να επιβεβαιώνει το ενδιαφέρον για συμμετοχή στις εκδηλώσεις και του 2021 και του 2022.