Στην εντατική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πάτρας άφησε την τελευταία της πνοή η 27χρονη από το Βαρθολομιό Ηλείας, η οποία ελάχιστες ώρες μετά τη γέννηση ενός υγιέστατου αγοριού εμφάνισε μη αναστρέψιμες επιπλοκές. Ο τοκετός έγινε με καισαρική στις 18 Μαΐου· η οικογένεια της γυναίκας, που την περασμένη εβδομάδα ενημερώθηκε ότι είναι εγκεφαλικά νεκρή, υποστηρίζει ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα υγείας.
Για το περιστατικό έχει ήδη διαταχθεί κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση από τον διοικητή της 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας.
Πριν από λίγες ημέρες η συνήγορος της οικογένειας, Ιωάννα Παναγοπούλου, μιλώντας στην ΕΡΤ Πύργου ζήτησε απαντήσεις. «Πώς αυτό το κορίτσι μπήκε όρθιο και υγιέστατο, σήμερα χαροπαλεύει στο κρεβάτι της εντατικής; Από κει και έπειτα το τι συνέβη κανείς μας δεν το ξέρει αυτή τη στιγμή και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να το πούμε», είχε δηλώσει.