Το θέατρο θρηνεί την απώλεια μίας ακόμα σπουδαίας εκπροσώπου του, της Έλλης Βοζικιάδου, που χθες άφησε την τελευταία της πνοή σε ηλικία 88 ετών. Ηθοποιός, σκηνοθέτης, συγγραφέας, ενδυματολόγος και ιδρύτρια του θεάτρου «Θυμέλη» είχε πορεία 60 ετών στην ελληνική σκηνή.
Γεννήθηκε το 1932 στη Θεσσαλονίκη. Αποφοίτησε από το Αμερικανικό Κολλέγιο Αθηνών και τη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου με άριστα. Ήταν απόφοιτος και της Γαλλικής Ακαδημίας Αθηνών.
Από μαθήτρια δραματικής σχολής θήτευσε ως ηθοποιός στο Εθνικό Θέατρο, το οποίο υπηρέτησε επί 20 χρόνια παίζοντας ρόλους πρωταγωνιστικούς, ιδιαίτερα στην αρχαία τραγωδία, καθώς και στο κλασσικό και σύγχρονο ρεπερτόριο, ελληνικό και ξένο.
Στα πρώτα της βήματα συνεργάστηκε με την Κατερίνα Ανδρεάδη, ερμηνεύοντας πρώτους ρόλους στα έργα: Αυτό που ξέρει κάθε γυναίκα του Τζ. Μπάρι, Ιερή φλόγα του Σόμερσετ Μωμ και Ταξίδι αναψυχής.
Συνεργάστηκε, επίσης, με το «Ελληνικό Λαϊκό Θέατρο» του Μάνου Κατράκη, ερμηνεύοντας πρωταγωνιστικό ρόλο της Μαριώς στο έργο Καραϊσκάκης των Φωτιάδη-Σταύρου. Επίσης πρωταγωνίστησε ως Αγλαΐα Ιβάνοβα Επαντσίνα στον Ηλίθιο του Ντοστογιέφσκι, καθώς και πρώτους ρόλους στα έργα Μονοσάνδαλος, Έβδομος ουρανός και Χρυσό χάπι.
Μετέπειτα συνεργάστηκε με το θίασο του Μίμη Φωτόπουλου στις παραστάσεις: Όλα τα παλιά αγοράζω των Σακελλάριου-Γιαννακόπουλου και Ο καλός στρατιώτης Σβέικ του Γιαροσλάβ Χάσεκ. Το 1970 συνεργάστηκε εκτάκτως με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, ερμηνεύοντας τον ρόλο της Ιούς στον Προμηθέα δεσμώτη του Αισχύλου σε σκηνοθεσία του Θάνου Κωτσόπουλου. Έπαιξε, επίσης, στις ταινίες Η δίψα (1957) και Ηλέκτρα (1962).
Η κηδεία της Έλλης Βοζικιάδου θα γίνει τη Δευτέρα στο Α’ Νεκροταφείο Αθηνών, όπου έχει ταφεί και ο σύζυγός της, αρχιμουσικός Διονύσης Κούτσης.