«Σε ορισμένες περιπτώσεις, αποκαλύπτονται υποκείμενα νοσήματα που δεν είχαν προηγουμένως διαγνωσθεί. Σε άλλες μένουμε με το αναπάντητο ερωτηματικό για το τι συνέβη. Και, πιστέψτε με, μας αγγίζουν πάρα πολύ σαν υγειονομικούς αυτές οι περιπτώσεις αιφνίδιας κατάρρευσης του οργανισμού σε ένα νέο άνθρωπο», υπογράμμισε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας για το νέο κορονοϊό, καθηγητής Σωτήρης Τσιόδρας μιλώντας για τον θάνατο του 35χρονου στη Θεσσαλονίκη από Covid-19.
Κατά την σημερινή ενημέρωση διαπιστευμένων συντακτών υγείας, επιχειρώντας να δώσει εξηγήσεις για αυτό το γεγονός, είπε ότι «κάποιοι θεωρούν πως η αντίδραση του οργανισμού μπορεί να είναι χειρότερη αν εκτεθείς περισσότερο». Και έδωσε ένα παράδειγμα λέγοντας πως «αν ένας ασθενής με τη νόσο βήξει δίπλα μου έχει μεγάλες ποσότητες του ιού και εγώ εισπνεύσω αυτές τις πολύ υψηλές ποσότητες του ιού. Κάποιοι επιστήμονες θεωρούν πως αυτό αποδεικνύεται από μόνο του, από το υψηλότερο ιικό φορτίο σε σοβαρά αρρώστους. Εγώ νομίζω πως αυτό μπορεί να προέρχεται και από την αδυναμία του οργανισμού να ελέγξει τον ιό, σε ακριβώς αυτές τις σοβαρές περιπτώσεις».
Είπε επίσης ότι άλλοι υποστηρίζουν την παρουσία μιας προδιάθεσης για σοβαρή νόσο. Κάτι που έχει να κάνει με τα γονίδια του καθενός. «Θα σας πω ένα παράδειγμα. Είναι γνωστό πως μια από τις συχνότερες ιώσεις, ιογενείς λοιμώξεις που προσβάλουν τον άνθρωπο είναι ο έρπης. Θα έχετε ακούσει όλοι για τον έρπη, ότι οι περισσότεροι άνθρωποι τον περνούν ελαφρά, σαν κάποιο σπυράκι στα χείλη, ότι κάποιοι εμφανίζουν υποτροπές. Σε κάποιους, όμως, ανθρώπους που έχουν μεταλλάξεις σε μια από τις “πόρτες” του ιού στον εγκέφαλο, ο ιός του έρπητα προκαλεί εγκεφαλίτιδα, μια σοβαρή εκδήλωση της νόσου με σοβαρές επιπλοκές και θάνατο. Για αυτό τον λόγο τρέχουν, και στην πατρίδα μας θα τρέξουν, μελέτες που εξετάζουν αυτήν την προδιάθεση των ανθρώπων να νοσήσουν σοβαρά από τον νέο κορονοϊό» ανέφερε χαρακτηριστικά.
Συνεχίζεται η ιχνηλάτηση των επαφών στο Κρανίδι
Σχετικά με τη δομή φιλοξενίας στην περιοχή Κρανιδίου, τόνισε ότι 150 άτομα από 497 ελεγχθέντα χθες βρέθηκαν θετικά για το νέο κορονοϊό. Οι 148 είναι κάτοικοι της δομής και δύο είναι εργαζόμενοι της δομής και του Διεθνούς Οργανισμού Μετανάστευσης. Ο Σ. Τσιόδρας συνέχισε λέγοντας: «Η δομή λειτουργούσε σε καραντίνα από τη Μεγάλη Πέμπτη. Συνεχίζεται η ιχνηλάτηση των επαφών των εργαζομένων, ενώ διενεργείται κατά προτεραιότητα διαλογή των ευπαθών ομάδων για τυχόν περαιτέρω ανάγκη φροντίδας και νοσοκομειακής νοσηλείας. Έως τώρα δεν έχουν αναγνωριστεί συμπτωματικοί ασθενείς οι οποίοι να χρήζουν περαιτέρω φροντίδας.
»Για την ιατρική φροντίδα των περιστατικών, πέραν επιτόπιας υπαίθριας δομής, σε συνεργασία με τον Ελληνικό Στρατό, θα ενισχυθεί εκτάκτως το Κέντρο Υγείας Κρανιδίου με έξι γιατρούς και τέσσερις νοσηλευτές. Τυχόν απαραίτητες μεταφορές σε τριτοβάθμιες νοσοκομειακές δομές, θα εκτελούνται άμεσα με κάλυψη από ασθενοφόρο του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας, στελεχωμένο με ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό που θα είναι σταθμευμένο στην περιοχή για 14 ημέρες και θα λειτουργήσει ειδικά για αυτόν τον σκοπό».
Όπως είπε, ισχύουν περιοριστικά μέτρα κίνησης για τους κατοίκους του Δήμου Ερμιονίδας, στην Αργολίδα.
Συγκεκριμένα, δεν επιτρέπεται η κυκλοφορία από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί, ενώ αναστέλλεται η δυνατότητα κατ’ εξαίρεση μετακίνησης για τις περιπτώσεις Β4, Β5 και Β6, όπως επίσης και η λειτουργία λαϊκών και κάθε είδους υπαίθριου εμπορίου στην περιοχή.
Εικόνα από τους ελέγχους για κορονοϊό στη δομή του Κρανιδίου (φωτ.: Facebook / ΕΟΔΥ)
Καραντίνα σε δύο χωριά στον Δήμο Μύκης
Ακόμη, ο καθηγητής Λοιμωξιολογίας ανακοίνωσε πρόσθετα περιοριστικά μέτρα για τους κατοίκους των χωριών Ζουμπούλι και Αρναούτι του Δήμου Μύκης, της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης. Τα δύο χωριά, σε συνεννόηση με τον δήμαρχο και τον περιφερειάρχη μπαίνουν σε 14ήμερη καραντίνα με απαγόρευση οιασδήποτε εισόδου και εξόδου από την περιοχή. Ο δήμος σε συνεννόηση με την περιφέρεια, θα εξασφαλίσει την τροφοδοσία των 250 κατοίκων που κατοικούν στα δύο χωριά. «Η ανάγκη προέκυψε μετά την ανίχνευση πολλαπλών θετικών και ύποπτων κρουσμάτων στα δύο χωριά», εξήγησε ο Σ. Τσιόδρας.
Στο ξεκίνημα της ενημέρωσης, ο καθηγητής ανακοίνωσε 156 νέα κρούσματα (τα 150 από αυτά αφορούν δομή φιλοξενίας προσφύγων στο Κρανίδι), ενώ ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 2.401, εκ των οποίων το 56% αφορά άνδρες. Από αυτά, τα 572, δηλαδή το 24%, σχετίζονται με ταξίδι από το εξωτερικό και 1.111, το 46%, είναι σχετιζόμενα με ήδη γνωστό κρούσμα. 59 συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι. Η διάμεση ηλικία τους είναι 67 ετών. Εξ αυτών οι 16, δηλαδή το 27,1%, είναι γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Το 84,7% έχει υποκείμενο νόσημα ή είναι ηλικιωμένοι 70 ετών και άνω. 46 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Ανέφερε ότι έχουμε πέντε καταγεγραμμένους θανάτους και 121 νεκρούς συνολικά στη χώρα.
Οι 32 αφορούσαν γυναίκες και οι υπόλοιποι ήταν άνδρες. Η διάμεση ηλικία των θανόντων συμπολιτών μας ήταν τα 74 έτη και το 91% είχε υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω. Έχουν συνολικά ελεγχθεί 55.666 κλινικά δείγματα.
Η «συγγνώμη» του Σ. Τσιόδρα
Επισήμανε ακόμη: «Καταλαβαίνω πως όλοι θέλουν να ακούν αισιόδοξα νέα. Πριν μιλήσω με κάποια αισιοδοξία, θέλω να σας ζητήσω και μια μικρή συγγνώμη, γιατί πολλές φορές με αυτά που ανακοινώνω, τους θανάτους, τις σοβαρές μορφές της νόσου, ακόμα και σε νέους ανθρώπους, όπως και εγώ φαντάζομαι, έτσι κι εσείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθανόμαστε θλίψη, να αισθανόμαστε στρες, ακόμα και σύγχυση.
»Οι απαντήσεις δεν είναι ξεκάθαρες. Σε όλες τις στρατηγικές υπάρχει μια αβεβαιότητα. Είναι πάρα πολύ δύσκολο για κάποιον να επικοινωνήσει αυτή την αβεβαιότητα. Για μένα το σημαντικότερο αυτή τη στιγμή στην πατρίδα μας, είναι οι ζωές που κερδήθηκαν. Και νομίζω ότι από εκεί πρέπει να αντλήσουμε αισιοδοξία, πως ετοιμαστήκαμε καλύτερα για το μέλλον, με τη συνεργασία όλων σας, γλιτώσαμε τα χειρότερα με αυτόν το δύσκολο ομολογουμένως τρόπο, του περιορισμού.
»Όμως, εξακολουθούμε να πηγαίνουμε καλά. Αυτό οφείλεται στα μέτρα. Οφείλεται στην καλή συμπεριφορά όλων μας, γιατί συνειδητοποιήσαμε γρήγορα την απειλή του κορονοϊού. Η καμπύλη των σοβαρά νοσηλευομένων μειώνεται, το R0 είναι σημαντικά κάτω από το 1 και αυτό μας δίνει ένα περιθώριο χαλάρωσης των μέτρων, που θα γίνει σταδιακά, όπως έχω πει και με προσοχή. Έχουν αναπτυχθεί από επιστήμονες της χώρας μας στον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών».