Η 3η Πανελλήνια Συνάντηση Μικρασιατικών Συλλόγων που θα πραγματοποιούνταν στην Καλαμάτα το Σάββατο 4 Ιουλίου, αναβάλλεται λόγω των εξελίξεων με τον κορονοϊό. Η απόφαση αυτή ελήφθη μετά από τηλεδιάσκεψη του ΔΣ της Ομοσπονδίας Προσφυγικών Σωματείων Ελλάδος (ΟΠΣΕ) και του Συλλόγου Μικρασιατών Καλαμάτας, που έχει αναλάβει τη διοργάνωση του ανταμώματος.
«Επειδή κανείς δεν μπορεί, τη στιγμή αυτήν, να προβλέψει πότε θα εκλείψει το πρόβλημα, δεν είναι δυνατόν να ορισθεί νέα ημερομηνία του ανταμώματος» αναφέρεται στο δελτίο Τύπου της ΟΠΣΕ.
«Κρίνεται ότι με τις συνθήκες που επικρατούν και στην πατρίδα μας, λόγω της πανδημίας, δεν είναι δυνατή η προετοιμασία που απαιτεί μια τέτοια μεγάλη διοργάνωση, ούτε από την πλευρά των συμπατριωτών μας στην Καλαμάτα αλλά και από την πλευρά των Σωματείων μας που ήθελαν να μετάσχουν» τονίζεται σε άλλο σημείο.
Τέλος, η Ομοσπονδία εύχεται καλή δύναμη σε όλους, ενώ συμβουλεύει τους πάντες να μείνουν στο σπίτι τους ώστε να ξεπεραστεί η πανδημία.