Τον αδόκητο χαμό της Χριστίνας Κυριαζίδου θρηνεί η οικογένεια του Συλλόγου Ποντίων «Αμάραντος», στο Πλόχινγκεν της Γερμανίας. Η εκλιπούσα ήταν αναπόσπαστο κομμάτι του σωματείου από τα παιδικά της χρόνια καθώς ανήκε στη χορευτική του ομάδα και αργότερα στη μουσική, καθώς έπαιζε νταούλι σε ποντιακές εκδηλώσεις.
«Αν αποθάνω μη κλαίτε και μη μοιρολογάτε. Κι’ αν ερωτούνε για τ’ εμέν’, πετέστ’ ατους κοιμάται». Με αυτό το ποντιακό δίστιχο αποχαιρετά το ΔΣ του σωματείου την αγαπημένη του νεαρή Χριστίνα.
Το ΔΣ του Συλλόγου, σε ανακοίνωση που εξέδωσε, εξέφρασε τα ειλικρινή συλλυπητήριά του στην οικογένεια της Χριστίνας.
Η Χριστίνα Κυριαζίδου παίζει νταούλι σε εμφάνιση του Συλλόγου (φωτ.: facebook / Χριστίνα Κυριαζίδου)