«Τη κορώνας ο υιόν: Ντο πρεπ’ και ντο ‘κι πρεπ’ να ευτάμε σα ποντιακά». Με αυτόν τον τίτλο, ο Γιάννης Κασκαμανίδης, εκπαιδευτικός από τη Φλώρινα, διαμόρφωσε στα ποντιακά ένα γράφημα που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο (σε διάφορες γλώσσες) και δίνει περιεκτικά οδηγίες για την αντιμετώπιση της εξάπλωσης του νέου κορονοϊού.
Μέσα λοιπόν από τη σελίδα του στο Facebook ο Γιάννης Κασκαμανίδης δίνει συμβουλές στην ποντιακή διάλεκτο, με ένα ιδιαίτερο ποστ που έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον των διαδικτυακών φίλων του και όχι μόνο. Δείτε το: