Να αποτυπώσουν στο χαρτί τις σκέψεις τους για τα Σεπτεμβριανά του 1955, το οργανωμένο πογκρόμ κατά των Ελλήνων και άλλων μειονοτήτων σε Κωνσταντινούπολη και Σμύρνη, καλεί η εθελοντική ομάδα «Ρωμιών Πράξεις» όσους θέλουν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό δοκιμίου με αφορμή τη συμπλήρωση 65 χρόνων από την ελληνική εκδοχή της Νύχτας των Κρυστάλλων.
Ο διαγωνισμός «Σεπτεμβριανά του 1955» ξεκίνησε ήδη και θα ολοκληρωθεί στις 30 Απριλίου.
Τα δοκίμια θα πρέπει να έχουν έκταση μέχρι 3.000 λέξεις με αναφορά στα γεγονότα των Σεπτεμβριανών (μνήμες, βιώματα, εκτιμήσεις, επιπτώσεις, κλπ.). Κάθε έργο πρέπει να είναι πρωτότυπο και αδημοσίευτο και θα πρέπει να υποβληθεί με ψευδώνυμο σε πέντε αντίτυπα.
Σε πρώτη φάση τα δοκίμια θα κριθούν από τους:
- Σταύρο Ανεστίδη, ιστορικό και υποδιευθυντή του Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών,
- Νίκο Λιάζο, επίκουρο καθηγητή Τουρκικής Γλώσσας και Πολιτισμού στο Τμήμα Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,
- Πολύβιο Στράντζαλη, συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Θεολόγων Κεντρικής Μακεδονίας και πρόεδρο της Ενώσεως Ομογενών εκ Κωνσταντινουπόλεως Βορείου Ελλάδος,
- Σάββα Τσιλένη, δρ αρχιτέκτων-πολεοδόμο και πρόεδρο της Εταιρείας Μελέτης της Καθ’ ημάς Ανατολής,
- Πηνελόπη Τσουκάτου, ιδιοκτήτρια των εκδόσεων «Ο Πολίτης» καθώς και της ομώνυμης εφημερίδας.
Η κριτική επιτροπή του διαγωνισμού αποτελείται από τους:
- Γιώργο Μπαμπινιώτη, τ. πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και πρόεδρο της Εν Αθήναις Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας,
- Ευάνθη Χατζηβασιλείου, καθηγητή Ιστορίας στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών,
- Χρήστο Κλαίρη, καθηγητή Γενικής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Rene Descartes – Paris V της Σορβόνης,
- Ελένη Δρούλια, διευθύντρια της Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων,
- Αλέξη Αλεξανδρή, πρέσβη επί τιμή.
Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν το φθινόπωρο κατά τη διάρκεια ειδικής εκδήλωσης. Ο συγγραφέας του καλύτερου δοκιμίου θα λάβει ως βραβείο ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη για ένα άτομο, για διαμονή 4 ημερών. Επίσης, έως και 30 έργα θα συμπεριληφθούν σε μελλοντική ειδική συλλογική έντυπη έκδοση.
Περισσότερες πληροφορίες για τους όρους του διαγωνισμού: Ρεγγίνα Κατσιμάρδου (69727 96740), Γεωργία Αποστολάκου (6974 677031), e-mail: [email protected].