Έναν εξαίρετο γνώστη της ιστορίας και του πολιτισμού των μικρασιατικών πατρίδων θα φιλοξενήσει για πέντε Τετάρτες η Ένωση Σμυρναίων. Ο διακεκριμένος φιλόλογος Θοδωρής Κοντάρας έχει προετοιμάσει έναν κύκλο ομιλιών που στόχο έχουν να ταξιδέψουν όσους τις παρακολουθήσουν στην γη της Ιωνίας.
Όλες οι ομιλίες θα ξεκινούν στις 18:30 και θα φιλοξενηθούν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σωματείου, στην πλατεία Καρύτση (Καρύτση 3), στο κέντρο της Αθήνας.
Στις 26 Φεβρουαρίου το θέμα είναι «Περιδιαβαίνοντας στα απομεινάρια του ελληνισμού της Σμύρνης», στις 11 Μαρτίου θα γίνει ένα «Σεργιάνι στον Μπουτζά», στις 18 Μαρτίου θα παρουσιαστούν τα Κούλα, η ρωμαίικη κοινότητα στη Φρυγία, στις 8 Απριλίου στο επίκεντρο θα είναι η Πέργαμος και στις 29 Απριλίου το Αϊβαλί και τα Μοσχονήσια.